REȘIȚA – În etapa a VI-a din play-out-ul Ligii 1, ACS Banat Girls Reșița s-a impus duminică, 9 mai, cu…
CARAŞ-SEVERIN – Cei de la site-ul Banatul Montan nu stau pe margine şi iau atitudine în problema modernizării drumului ce leagă Poiana Mărului (foto) de Muntele Mic. A fost iniţiată de către un localnic chiar şi o petiţie online!
REŞIŢA – Săptămâna Naţională a Voluntariatului este sărbătorită şi la Reşiţa. Voluntarii de la Centru de Tineret Mansarda vor marca acest eveniment prin organizarea mai multor acţiuni inedite. Unul dintre ele este Free Ocico, care se va desfăşura joi, 18 mai, de la orele 17, în curtea centrului de pe strada Pictor Andreescu nr. 20!
REŞIŢA – De la costumele create pentru spectacole, atelierul de croitorie al Teatrului de Vest s-a reprofilat temporar pe măşti…
CARAȘ-SEVERIN – Voluntarii Asociației “Acasă în Banat” s-au mobilizat în Săptămâna Mare pentru a aduce bucurie unor familii aflate în situații vulnerabile, din județele Caraș-Severin și Timiș. Astfel, în doar câteva zile, au reușit să achiziționeze, să împartă în pachete și să distribuie aproximativ 4 tone de alimente și produse de igienă!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAŞ-SEVERIN – În ultimele zile, au existat zvonuri cum că prin şcolile din judeţ, în special la Reşiţa, ar exista epidemie de scarlatină şi conjunctivită alergică! Dan Miloș, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică, ne-a asigurat că nu sunt motive de îngrijorare, fiind lucruri care se întâmplă la grupele de vârstă mici, ale copiilor, care apar în principal primăvara!
CARANSEBEȘ – Asta i-a transmis primarul Felix Borcean viceprimarului Bebe Pasere în ședința Consiliului Local de marți, după ce cel din urmă a încercat să facă legea în cîteva compartimente și servicii din aparatul primarului!
REȘIȚA – Asta crede primarul Ioan Popa despre deschizătorii de drumuri ai dezvoltării regionale, dar și de alianțe funcționale între marile centre ale acestui colț de țară!
REȘIȚA – Campionatul Ligii Zimbrilor la handbal masculin se va încheia în această lună. Formația reșițeană va juca ultimele trei partide din acest sezon de primă ligă la București, în sistem turneu, așa cum s-a desfășurat tot campionatul național pe parcursul pandemiei!
REŞIŢA – Deşi nu este foarte vizibilă celor care străbat cartierul reşiţean Câlnic, strada Bistra este considerată un fel de centru al cartierului, o zonă bună, unde se construiesc viluţe şi căsuţe. Asta parcă în ciuda faptului că, multă vreme, asfaltul părea de domeniul SF-ului, realitatea străzii fiind sfredelitul în numele apei. În porţiunea terminală a străzii, însă, peisajul se schimbă, făcând loc unei comunităţi uitate de lume…
CARAŞ-SEVERIN – Zilele libere de care s-au bucurat românii de Paşti au fost un prilej pentru Aurelian Temişan şi Monica Davidescu să petrească împreună cu fiica lor un sejur la Băile Herculane!
REŞIŢA – Un accident rutier s-a produs astăzi, în jurul orei 14.00, în cartierul reşiţean Muncitoresc, în zona de după semafor. Au fost implicate patru autoturisme, dintre care trei erau parcate!
CARANSEBEȘ – Consilierii locali au avut pe masă un proiect de hotărâre prin care trebuiau să aprobe despăgubirea unei persoane fizice care deține un teren de aproape 4.000 de metri pătrați în apropiere de șoseaua de centură a Caransebeșului, lângă aeroport, totul în urma unei decizii de expropriere!
CARAŞ-SEVERIN – Asta este concluzia bilanţului pe trei luni ale anului vizând angajările în judeţul nostru. Discrepanţele nu sunt atât de mari, comparativ cu celelalte categorii de persoane, însă cei menţionaţi conduc detaşat!
REŞIŢA – Un accident rutier s-a produs azi noapte în cartierul reşiţean Câlnic, unde un autoturism a lovit un stâlp de curent. Potrivit salvatorilor cărăşeni, nu au fost persoane rănite, însă a fost avariat stâlpul şi erau fire de curent rupte!
REȘIȚA – În ultima etapă a play-out-ului Ligii 2, CSM Reșița va întâlni sâmbătă, 8 mai, de la ora 11:00, formația Unirea Slobozia, pe stadionul „1 Mai”. Acest joc este decisiv pentru echipa antrenată de Adrian Falub. Formația reșițeană are nevoie de cel puțin un punct pentru a-și păstra poziția din clasament și automat să joace barajul pentru rămânerea în Liga 2!
REȘIȚA – Fotbalistele de la ACS Banat Girls Reșița au trecut miercuri, 5 mai, cu scorul de 5-3, de FC Fair-Play București, în etapa a V-a din play-out-ul Ligii 1.
REŞIŢA – Municipalitatea plănuieşte marele eveniment pentru data de 10 mai!
