REŞIŢA – Excelenţa Sa, Emil Hurezeanu, Ambasadorul extraordinar şi plenipotenţiar al României la Viena, i-a cucerit pe reşiţeni cu prilejul…
REŞIŢA – Imagini pitoreşti din Banatul Montan, reţinute în fuga creionului sau peniţei lui Francisc Matiaş!
CARAŞ-SEVERIN – O delegaţie a acestora a transmis Guvernului, prin intermediul reprezentantului său în judeţ, lista de revendicări!
CARAŞ-SEVERIN – Începând de azi, 15 mai, după cum a anunțat ministrul de Interne Marcel Vela, România este în stare de alertă!
REŞIŢA – Ieşirea din izolarea impusă de starea de urgenţă şi intrarea în starea de alertă pentru o perioadă de…
REŞIŢA – Un nou contract de finanţare pe Regio-POR 2014-2020 a fost semnat joi, 14 mai, între municipalitatea reşiţeană şi ADR Vest!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REŞIŢA – Pentru clubul reşiţean, e important viitorul, iar juniorii au demonstrat că CSM-ul are viitor. O spune primarul cu referire la finala campionatului naţional Under 19, câştigată de elevii lui Leo Doană!
REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat vineri, 19 mai, cu scorul de 2-0, jocul cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii din ultima etapă din play-off-ul Seriei a VIII-a! Sebastian Velcotă și Marian Drăghiceanu au semnat golurile Reșiței, câte unul pe repriză, iar acum urmează cele mai importante jocuri ale sezonului pentru formația din Valea Domanului!
CARAŞ-SEVERIN – Renunţând la independenţă, şi-a semnat adeziunea în prezenţa preşedintelui George Simion. Momentul festiv al semnării actului constatator al noii înregimentări politice a lui Nicolae Beg (foto st.) a fost zădărnicit, vineri, de întrebările reprezentanţilor presei referitoare la afinităţile pe care le are cu senatorul social-democrat Ion Mocioalcă!
BOCŞA – Echipa pirotehnică a salvatorilor cărăşeni a intervenit de urgență aseară, în jurul orei 20.00, pentru a ridica o grenadă de mână defensivă din curtea unui bocşean, care o găsise în interiorul locuinței care era în curs de renovare şi curățenie!
CARAŞ-SEVERIN – Cum stăm cu vaccinarea elevilor? E întrebarea momentului care stă pe buzele tuturor, având în vedere că părerile sunt împărţite în rândul tinerilor, părinţilor şi cadrelor didactice. Mai ales că odată cu măsurile de relaxare anunţate de autorităţi, începând cu 1 iunie, tinerii vor dori să meargă în sălile de cinema, în sălile de spectacol, la festivaluri sau în cluburi!
CARAŞ-SEVRIN – Debutul sezonului estival înseamnă ieşiri frecvente în natură, însă turiştii trebuie să fie precauţi, fiindcă se pot întâlni cu viperele dornice de soare!
MOLDOVA NOUĂ – Din multitudinea de proiecte aflate în diverse stadii, Consiliul Local Moldova Nouă a decis să renunţe la două dintre ele. Motivul? Sursele de finanţare!
REŞIŢA – După ce pândesc cine şi cum este acasă, diverşi indivizi profită de slăbiciunea celor rămaşi în locuințe, cerându-le bani pentru o dezinsecţie pe care n-o fac niciodată!
CARAŞ-SEVERIN – În declaraţia politică adresată Parlamentului, deputatul liberal Dumitru Rujan consideră că trebuie lăsate deoparte culorile politice pentru adoptarea PNRR!
REŞIŢA – Dacă e să ne uităm la discuţiile de pe reţelele de socializare, avem doar străzi neasfaltate, pline de gropi şi bălţi, de praf, de buruieni, nu prea avem trotuare, iar primăria uită ani buni anumite zone pe care oamenii au ajuns să le creadă… „blestemate“!
CARAȘ-SEVERIN – Ministerul de Interne a limitat declinul Dacia în 2020, achiziţiile publice realizate de statul român în 2020 salvând uzina pe piaţa internă. Dacă valoarea vânzărilor la export a urcat spre 30% din cauza pandemiei, pe piaţa internă nu a atins nici 5%!
REȘIȚA – ACS Banat Girls Reșița a câștigat miercuri, 26 mai, cu scorul de 6-2, partida cu ACS Fotbal Feminin Baia Mare. În urma acestui rezultat formația pregătită de Daniel Amariei s-a salvat de la retrogradare, fiind pe locul 4 în în play-out și la 6 puncte în fața echipei Carmen București, cea care va juca barajul pentru menținerea în Liga 1!
CARANSEBEŞ – Aleșii locali caransebeșeni au aprobat o majorare a capitalului social al operatorului de salubritate și transport cu 950 de mii de lei, bani cu care, potrivit administratorului societății, Mihai Minea, se vor achita unele din datoriile care aproape că au pus firma pe butuci!
