REȘIȚA – Conform devizului general, investiția se ridică la valoarea de 62 de milioane lei, TVA inclus (40,6 milioane de…
CARAȘ-SEVERIN – Uzina primește astfel o nouă șansă la viață, producția va începe cu 150 de angajați, urmând ca numărul acestora să crească anul viitor spre 400. Asta spune deputatul Silviu Hurduzeu! Rămâne să vedem dacă va fi așa!
CARAȘ-SEVERIN – Ziua Brâncuși, sărbătoare națională, va fi marcată și local, la Muzeul Banatului Montan din Reșița!
CARAŞ-SEVERIN – După constatările făcute de Garda Forestieră Timişoara în urma controlului efectuat în perioada aprilie-noiembrie la Ocolul Silvic Nera, Direcţia Silvică Caraş-Severin a ţinut să lămurească unele aspecte într-un comunicat de presă transmis redacţiei!
SOCOL – Poliția anchetează un nou caz de violență școlară. De această dată, implicate sunt două eleve de la o unitate școlară din Socol!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEŞ – E una din concluziile primarului Felix Borcean când vine vorba despre întîrzierile la proiectele antamate de la nivel central de CNI sau ANL. Ne referim la creșa din Racovița, bazinul din Teiuș sau blocul ANL de la Jupa, trei proiecte mari la care constructorii au fost desemnați direct de la București, fără vreo implicare a municipalității caransebeșene. Toate trei proiectele cu întârzieri mari!
CARAȘ-SEVERIN – Asta este concluzia legată de cazurile de înșelăciune din județul nostru, care înregistrează o creștere. Nu mai departe de zilele trecute, un reșițean a rămas fără aproape 300 de mii de lei după o astfel de păcăleală!
REȘIȚA – Juniorii A și B de la CSM Reșița desfășoară în aceste zile un cantonament centralizat la baza sportivă din Valea Domanului! Scopul este acela de a furniza echipei mari cât mai mulți tineri de perspectivă, iar ca și exemplu pot fi dați Rimovecz, Negru, Domil, Gomboș sau Paul Mereu!
REȘIȚA – Teatrul reșițean primește bani de funcționare și investiții, de la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației!
REȘIȚA – Pentru acces facil la munte, primarul Reșiței vrea legătură rutieră între Valea Țerovei și cartierul Stavila. Concret, este vorba despre un tunel de aproximativ 800 m lungime, care ar porni din zona fostei uzine cocsochimice, pe sub Dealul Crucii și stația de tratare a apelor, pentru a ieși la lumină în curba din zona fostei fabrici de șamotă!
CARANSEBEȘ – După prima tură de aparate destinate Neonatologiei, din luna iunie, Fundația Vodafone a trimis acum o altă tranșă de aparatură la spitalul din Caransebeș!
REȘIȚA – Până nu demult, șoferii tupeiști intrau cu mașinile pe trotuarul din fața Protopiatului Ortodox din Reșița, de unde se îndreptau fie spre parcarea din zonă, fie spre strada Independenței. Recent, autoritățile le-au tăiat cheful, amplasând rondurile pe care le vedem în imagine!
ORAVIŢA – Nici după patru luni de când a fost atribuit contractul pentru consolidarea drumului surpat dintre Oraviţa şi Marila, în zonă nu este nicio mişcare!
REȘIȚA – Primăria Reșița a bătut palma cu Art Klett pentru un sistem educațional digitalizat. Este vorba despre convenția semnată recent cu multinaționala de sorginte germană care realizează manuale pentru clasa zero, atât în format tipărit, cât și digital!
GORNEA – Denumim astfel campania de săpături arheologice de salvare, desfășurată luna aceasta de către echipa muzeului din Caransebeș!
CARANSEBEȘ – După articolul „Silvășan vrea 7 milioane de euro de la cetățenii Caransebeșului“, fostul șef de gară și de regională CFR a răspuns la declarațiile primarului municipiului de pe Timiș și Sebeș, printr-un drept la replică!
REȘIȚA – Sportivii de la CSM Reșița, secția de kickboxing, au participat duminică, 28 august, la Cupa „Ferdinand”, desfășurată la Oțelu Roșu! Kickboxerii antrenați de Gheorghe Cîrlea au avut, din nou, o prestație excelentă și au reușit să urce pe podiumul de premiere de cinci ori!
REȘIȚA – Pentru reșițeni e fotografie, la fel și pentru primarul Ioan Popa. Însă turcii de la Durmazlar anunță că primul tramvai destinat Reșiței e gata. Vehiculul este așteptat să ajungă în țară în luna noiembrie, urmând ca, la Timișoara, să fie supus la probe pe calea de rulare. Conform primarului Reșiței, lucrările sunt în grafic susținut, chiar un pic peste!
