ORAVIȚA – Incidentul a fost anunțat prin apel la 112, azi, în jurul orei 13. O mașină a fost înghițită…
CARAŞ-SEVERIN – Vechile mori de apă din Banat fac obiectul unei expoziţii care va fi deschisă în 19 martie, la Institutul Cultural Român din Budapesta. Cei prezenţi se vor bucura și de o degustare de produse tradiționale, realizate din diferite tipuri de făină!
CARAȘ-SEVERIN – Unitatea a început, în februarie, să achite bani județului, altă tranșă fiind așteptată luna aceasta. Iar la jumătatea anului, oficialii aeroportului promit achitarea a jumătate din datoriile de 600.000 de euro!
REȘIȚA – Romulus Ioan a ajuns în cetatea de foc din întâmplare. Pe 29 iulie 2004, la ora 7:30, trecea poarta combinatului reșițean în postura de director. A găsit oameni de calitate dar neîncrezători, pentru că se întâmplaseră multe, iar oamenii suferiseră destul. Acum își dă seama la ce treabă dificilă s-a înhămat atunci și nu știe dacă a meritat sau nu!
CARANSEBEŞ – Primăria Caransebeș încearcă încă o dată să reglementeze cumva accesul mașinilor în zona pietonală cuprinsă între judecătorie și…
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEŞ – Asta crede managerul spitalului, Adrian Dumbravă, despre consilierii locali care după ce au aprobat parcările cu plată, acum le vor eliminate, pentru că, evident, bate la ușă campania electorală!
REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat sâmbătă, 9 martie, cu scorul de 2-0, partida cu FC Gloria Buzău, din etapa a XVIII-a a Ligii 2!
CARAȘ-SEVERIN – Prețul acesteia va fi de 2,5 euro cu TVA inclus, sau 12,43 lei în cursul lunii martie, la un curs de schimb de 4,97 lei pentru 1 euro!
REŞIŢA – Aşa cum vă spuneam, în atenția preşedintelui CJ, Romeo Dunca, se află și drumul Prislop-Semenic, aflat de mai mult timp pe masa CNI. În şedinţa de la finele lunii octombrie se va emite hotărârea de expropriere pentru terenurile care se suprapun cu drumul, acestea fiind ultimele documente care trebuie trimise la CNI!
CARAŞ-SEVERIN – Asta se întreabă deputatul Marius Damian care mai consideră că „Olanda se opune intrării României în Spaţiul Schengen şi din cauza concurenţei pe care portul Constanţa o face celui din Rotterdam“!
REŞIŢA – În 14 octombrie, la Reșița, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin va organiza Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți. Evenimentul va avea loc la sala Campus Caffe a Centrului Universitar al Universității Babeș Bolyai, începând cu ora 9!
LUPAC – AFC Voința Lupac va juca sâmbătă, 15 octombrie, de la ora 15, pe teren propriu, cu CSM Deva, în etapa a VIII-a a Ligii 3, Seria a VII-a! Formația din Deva este pe primul loc, cu 17 puncte, în timp ce echipa lui Dobre ocupă poziția a IV-a, cu 13 puncte!
CARAŞ-SEVERIN – Deputatul cărăşean consideră că programul național de cadastru și carte funciară, prin care lucrările sunt gratuite pentru cetățeni, este unul foarte bun!
REŞIŢA – Așa cum vă informam zilele trecute, lucrările de modernizare a parcărilor de la Universitate și strada Traian Vuia au fost finalizate, iar municipalitatea a prezentat azi imagini cu cele două zone!
REȘIȚA – … a fost prezentată recent de Robert Leopold Fabry, nepotul reputatului antrenor reșițean Ernest Loukota. Pentru cei care nu știu, acesta a fost antrenorul generației de aur a fotbalului reșițean care, în 1931, câștiga singurul titlu național din istoria clubului. Astăzi, dl Fabry vorbește cu mândrie despre bunicul său, care a dedicat peste 60 de ani din viață mai multor discipline sportive.
ORAVIȚA – Preşedintele Tribunalului Caraş-Severin, Petru Juca, a evidenţiat situaţia precară în care se află clădirea ce adăposteşte Judecătoria Oraviţa, spunând că, în urma unei expertize, s-a constatat „prezenţa atacului biologic masiv al igrasiei, al ciupercilor xilofage și mucegaiului, existând permanent riscul major de îmbolnăvire“!
REŞIŢA – Municipiul Reşiţa a publicat anunţul de demarare a procedurii de achiziție pentru modernizarea imobilului „Şcoală și grădiniță Mociur“!
EZERIȘ – Tiberiu Marcu e sigur că nu poți face nimic dacă nu-ți place. Gustul legumelor lui o dovedește. Scriem asta despre agricultorul care, de ani de zile, își vinde produsele în piața Reșița Nord și nu rămâne cu marfă nevândută. Nici nu se poate altfel atâta timp cât produce legume bune!
