REȘIȚA – Adunarea Creditorilor UCM Reșița SA a luat act, în august, de ultima ofertă primită de la Primăria Reșița și a aprobat metoda și regulamentul de vânzare pentru mai multe active!
CARANSEBEȘ – Chiar dacă au început cu stângul prin gafa administrativă din Cupa României, cei de la CSM Caransebeș se bucură de suportul unor foști jucători caransebeșeni plecați la alte echipe. Așa cum este Cristi Birăescu, portarul celor de la CSM Lugoj, venit zilele trecute să-și încurajeze foștii colegi și prieteni aflați acum la echipa Primăriei Caransebeș!
REȘIȚA – Fără presiune la robinet, dar cu consum mare pe factură, plătit dintr-o pensie modestă. În scurte cuvinte, așa putem descrie pățania dnei Maria Pârvu, pensionară locuind singură în Piața Republicii la nr. 41!
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul social-democrat cărășean se declară împotriva taxei pe energia din surse regenerabile și face apel la colegii parlamentari…
REȘIȚA – Este vorba despre programul de mentorat gratuit pe care Cristian Onețiu îl lansează luni, 12 decembrie, de la ora 17, în amfiteatrul Centrului UBB. Tânărul antreprenor originar din Reșița, votat în 2019 cel mai inspirațional antreprenor român și prezent în topurile 500 Forbes și 300 Capital, a inițiat programul de mentorat în parteneriat cu Primăria Reșița și împreună cu Centrul UBB și Agenția de Dezvoltare Regională Vest!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – S-a întâmplat pe strada Spitalului, astăzi, în jurul orei 11, în apropiere de fostul IRIL, copacul rupt rănind o femeie care trecea pe acolo!
BĂILE HERCULANE – Stațiunea Băile Herculane se confruntă cu un scandal de proporții, după ce două izvoare termale, cunoscute sub numele de Izvorul de Ochi și Izvorul de Stomac, au secat complet. În centrul acestei controverse se află lucrările de foraj realizate de Ilie Mihan, un antreprenor acuzat de către unii cetățeni de distrugerea resurselor naturale!
CARAȘ-SEVERIN – Comparația este valabilă pentru situația din primul semestru 2023 față de aceeași perioadă a acestui an!
BĂILE HERCULANE – Mundo Valea Cernei Under 15 și grupa celor născuți în 2016 au răspuns pozitiv invitației de a desfășura un antrenament în cadrul festivalului „YUPI FEST”, care a avut loc la finalul săptămânii trecute în stațiunea Băile Herculane!
REȘIȚA – Locuitorii cartierului reșițean Govândari i-au putut vedea azi la lucru pe băieții de la secțiile de fotbal și handbal ale CSM Reșița. Însoțiți de primarul Ioan Popa, au sădit, pe spațiul verde dintre liniile de tramvai, plante perene aduse din Olanda!
LUPAC – Analizele efectuate de Apele Române indică revenirea treptată la normalitate a parametrilor apei!
CARAŞ-SEVERIN – Comisia de examen de la Liceul Tehnologic „Decebal“ din Caransebeş a fost schimbată. Doi candidaţi de la această unitate de învăţământ au fost eliminaţi marți din examen!
CARAŞ-SEVERIN – Clinica Bîrsăşteanu Imaging Solutions şi-a prelungit orarul de funcţionare, iar urgenţele sunt asigurate sâmbăta între orele 8-14!
REȘIȚA – Spectacolul „Hedwig and the Angry Inch”, jucat de Teatrul „Stela Popescu” din București, a obținut premiul pentru cel mai bun spectacol din cadrul ediției a III-a a Festivalului Internațional „New Wave Theatre”, organizat în perioada 16-24 iunie de Teatrul de Vest din Reșița!
REȘIȚA – CSM Reșița a efectuat luni, 26 iunie, primul antrenament de la promovarea în Liga 2, iar la reunire s-au prezentat 30 de jucători! Echipa rosso-neră a realizat și șase transferuri noi, iar alți cinci jucători au venit doar în probe. Cantonamentul se va desfășura în primă fază pe plan local, pentru ca, ulterior, jucătorii să meargă într-un stagiu centralizat în Slovenia!
CARAȘ-SEVERIN – Fostul portar și căpitan al Progresului Ezeriș, Cristi Birăescu, s-a transferat la CSM Vulturii Lugoj, unde îl va avea ca și conducător de club pe Brian Filimon, primarul Măureniului!
CARANSEBEȘ – Sportivii de la CS Energetica CSM Caransebeș au avut o evoluție foarte bună la Cupa Transilvania, iar judokanii antrenați de Radu Ion au reușit să cucerească un număr de șapte medalii!
CARAŞ-SEVERIN – Şeful liberalilor cărăşeni deţine, începând de azi, cea de-a doua funcţie din Senat. Grupul Parlamentar PNL din Senatul României l-a desemnat pe senatorul Ion Marcel Vela pentru a ocupa funcția de vicepreședinte al forului legislativ, ca urmare a vacantării acesteia după demisia senatoarei Alina Gorghiu, noul ministru al Justiției!
