REȘIȚA – Administrația locală a lansat un sondaj public chiar pe pagina oficială de Facebook, prin care le cere cetățenilor…
CARAŞ-SEVERIN – Actualul subprefect va ocupa funcţia pe care a mai ocupat-o: aceea de prefect al judeţului Caraş-Severin!
CARAȘ-SEVERIN – A fost semnat contractul de finanțare, în valoare de 5,37 de milioane de lei, pentru înființarea unității speciale de supraveghere și tratament a acestor pacienți, la Staționarul 1 al Spitalului Județean de Urgență din Reșița!
BOCȘA – Astrele s-au aliniat prost între doi navetiști, foști parteneri, care s-au lovit cu mașinile la ieșirea din Bocșa spre Reșița!
BOCȘA – Tinerii, cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani, au forțat o fereastră și ușile mai multor încăperi,…
CARANSEBEȘ – Anul trecut, producția a fost în creștere cu 59% față de 2024, iar pentru 2026, Grupul Agroland își propune dublarea capacității de producție a furajelor BIO de la Caransebeș!
CARAȘ-SEVERIN – Asta, pentru că altor doi le expiră delegările, cinci urmează să se pensioneze, iar trei sunt pensionari reîncadrați!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut sâmbătă, 25 aprilie, în deplasare, cu CSC Dumbrăvița, scor 0-2, în etapa a V-a din play-off-ul Grupei B din Liga 2!
REȘIȚA – Președintele AUR Reșița, Bogdan Gaiță, a adus în prim-plan, în cadrul unei conferințe de presă, nemulțumirile partidului față de reorganizarea aparatului bugetar din Primăria Reșița, acuzând lipsa de transparență și riscurile sociale ale măsurilor anunțate!
CARAȘ-SEVERIN – Scoaterea din domeniul forestier a suprafețelor necesare investițiilor a necesitat noi proiecte și modificări!
CARANSEBEȘ – Asta crede primarul Felix Borcean, întrebat fiind de ce nu prea mai vin investitori mari în Caransebeș!
REȘIȚA – Sezonul regular al Ligii 2, ediția 2025–2026, s-a încheiat sâmbătă, 14 martie, odată cu disputarea partidelor din etapa a 21-a!
REȘIȚA – Campionatul Național Individual de Lupte U15 organizat la Sala Polivalentă s-a încheiat cu medalii strălucitoare pentru Reșița, după trei zile de competiție intensă! Evenimentul a reunit tineri sportivi din întreaga țară, care au oferit meciuri spectaculoase și au demonstrat un nivel tehnic ridicat!
REȘIȚA – … și orice ni se întâmplă în viaţă este pentru că aşa trebuie şi pentru că toate au un rost. Să nu credeţi că sunt fatalistă şi mă ghidez numai după croielile sorţii, ci cred că există momente, întâmplări şi lucruri în viaţa noastră pe care Cineva le-a aranjat şi le aranjează pe toate aşa cum este mai bine și când este mai bine, dincolo de ceea ce credem noi că este bine!
REȘIȚA – Antrenorul CSM Reșița, Leontin Doană, consideră că echipa sa ar fi meritat mai mult din confruntarea de la Cisnădie, în ciuda faptului că formația reșițeană a evoluat în inferioritate numerică mai bine de o repriză!
REȘIȚA – CSC Șelimbăr și CSM Reșița au încheiat sâmbătă, 14 martie, la egalitate, scor 1-1, partida disputată la Cisnădie, în ultima etapă a sezonului regular! A fost un meci în care cărășenii au condus încă din debut, dar au fost nevoiți să reziste în inferioritate numerică mai bine de o repriză!
CARAȘ-SEVERIN – Cercetat pentru fals intelectual este un medic veterinar care parafase actele ultimului transport de 27 de patrupede fără să le fi văzut cozile prin preajmă. Animalele n-au mai ajuns în Țările de Jos, rămânând cel puțin deocamdată legate de glie!
BOCȘA – Inițiat de Biblioteca Orășenească „Tata Oancea“ și organizat în parteneriat cu Liceul Teoretic „Tata Oancea”, cu scopul de a omagia scriitorii vărsători, colaboratori, și cu misiunea de a prezenta tinerilor oameni aleși, care sunt, într-un fel sau altul, veritabile modele demne de urmat, proiectul „La o cafea cu scriitorii. Sub zodia Vărsătorului“ a ajuns în acest an la a IX-a ediție.
REȘIȚA – Estimate la 9,3 milioane lei, lucrările scoase la licitație nu ar trebui să dureze mai mult de 12 luni!
CARAȘ-SEVERIN – Instrumentul menit să protejeze jaful pădurilor este din ce în ce mai folosit tocmai pentru a acoperi ilegalitățile cu iz penal și contravențional. Doar din 2 până în 13 martie, polițiștii cărășeni și specialiștii silvici ai Gărzii Forestiere Timișoara au pus la cale acțiuni în urma cărora au fost confiscați peste 200 de metri cubi de material lemnos!
