BĂILE HERCULANE – De Paște, sus în munte, în cătunele din jurul Băilor Herculane, activiștii de mediu le-au făcut o…
REȘIȚA – Angajații fostei cocserii a TMK Artrom ar putea beneficia de aceste drepturi peste doi ani!
CARAŞ-SEVERIN – De asemenea, întreaga cantitate de ulei mineral uzat a fost indisponibilizată, agentului economic fiindu-i trasată sarcina de a elimina uleiul uzat printr-un operator autorizat!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REŞIŢA – „Nu pentru școală, ci pentru viață învățăm!“. Sub acest motto, Colegiul Național „Diaconovici-Tietz“ din Reșița serbează în zilele de 6, respectiv 7 octombrie 2022, 145 de ani de existență, de tradiție și de învățământ de calitate oferit de cea mai veche școală din oraș!
CARANSEBEŞ – Primăria Caransebeș și-a făcut temele și așteaptă hotărârea de guvern prin care UAT-urile vor fi sprijinite cu bani din Fondul de rezervă pentru cheltuielile preconizate în finalul de an!
MEHADIA – Din discuția cu primarul Grigore Bardac am reținut că în comuna pe care o conduce se lucrează intens pentru introducerea utilităților moderne. Confortul vine cu fonduri generoase, mai multe proiecte fiind în diverse stadii. Pentru cititorii noștri, primarul vorbește despre ritmul cu care confortul este sau urmează să fie adus în casele localnicilor!
REŞIŢA – Campania umanitară „Împreună pentru a alina suferința“, organizată de Asociaţia Generală a Românilor Uniți, Greco – Catolici Reșița în colaborare cu Parohia Română Unită, Greco-Catolică Doman nu s-a încheiat și va continua şi după Paşti.
Samsung își va vedea producția de telefoane inteligente redusă cu mai mult de 50% din cauza pandemiei de coronavirus. Unele dintre cele mai mari fabrici Samsung, din țări precum Brazilia sau India, sunt închise de săptămâni și acest lucru va afecta atât producția, cât și vânzările.
REŞIŢA – Asta pentru că mulţi şi-au comandat deja echipamentele de protecţie necesare şi îşi pot relua activitatea pentru a asigura urgenţele stomatologice!
CARAȘ-SEVERIN – Iar Lumina sfântă va fi distribuită de către personalul clerical și maximum cinci voluntari sâmbătă, 18 aprilie, începând cu ora 20!
CARAŞ-SEVERIN – Asta spune prefectul Cristian Gâfu, care a vorbit despre întârzierea suspectă în raportarea incendiului, care a afectat 80% din suprafaţa Composesoratului Băuţaru de Sus. Oficialul a spus că vrea să scoată la lumină ce anume se ascunde şi care sunt vinovaţii!
REŞIŢA – Miercuri, nu mult după 8 dimineaţa, poliţiştii reşiţeni erau alertaţi prin 112 vizavi de faptul că a fost furat seiful Ocolului Silvic Banatul Montan din Reşiţa (din sediul de vizavi de Moara Juracek), în care se aflau peste 30.000 de lei!
BĂUŢAR – Oile lui Peti nu prea înţeleg că este coronavirus, iar ciobanul cu studii superioare spune că viaţa trebuie să continue indiferent de greutăţi!
REŞIŢA – Chiar dacă sunt dotate cu tehnologie modernă, în afara unităţilor şcolare, aceste cabinete nu pot fi folosite pentru urgenţele stomatologice!
REȘIȚA – Cristi Chivu a simţit nevoia să le transmită un mesaj emoţionant fanilor lui Inter, în plină pandemie de coronavirus. Fostul fundaş al CSM Reșița, care este acum antrenor la Inter Milano Under 17, a publicat pe site-ul oficial al nerazzurrilor nişte amintiri fantastice, în care a povestit câte sacrificii a făcut şi prin ceea cea trecut în momentele cele mai complicate, presărate de accidentări!
REȘIȚA – Ioan Popa este de părere că rosso-nerii vor continua și din sezonul viitor tot în Liga 2, chiar dacă echipa se află într-o situație dificilă, iar din ediția de campionat 2020/2021 elevii lui Dorinel Munteanu se vor lupta pentru promovare!
