CARAŞ-SEVERIN – Spunea preşedintele Consiliului Judeţean, Romeo Dunca, exprimându-și la final de an speranţa ca munţii din Caraş-Severin să fie…
VEST – Episcopul Eparhiei Greco-Catolice de Lugoj, Alexandru Mesian, a plecat în Casă Tatălui ceresc, căruia i-a slujit cu timp și fără de timp întreaga viață. Plecarea Preasfinției Sale aduce multă întristare în sufletele noastre, dar cuvintele Mântuitorului Isus Cristos vin ca să ne întărească în credință: „Amin, amin, zic vouă. Cel ce crede în Mine, chiar dacă ar muri, va trăi. Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac.” ( Ioan 11, 25-26)!
GÂRNIC – Sintetizăm astfel obiectivele aflate în execuție la Gârnic. Alte ținte sunt avute în vedere!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Potrivit ISU „Semenic“, anul trecut, din cele 31 de elemente de muniție rămase neexplodate, recuperate de specialiștii pirotehnici, 24 au fost găsite în municipiul de pe malurile Bârzavei!
CARAŞ-SEVERIN – Costel Dumitru Ursu, primarul Oraviței, a anunțat de curând finanțarea a două proiecte culturale pentru elevii de la Liceul Teoretic „General Dragalina“ și Școala Gimnazială „Romul Ladea”!
REȘIȚA – Această strângere de mână între campionul la ciclism Daniel Crista și primarul Ioan Popa pecetluiește hotărârea adoptată în recenta ședință de consiliu local. Se vrea crearea unei emulații în oraș pentru acest sport, pe care să-l practice cât mai mulți copii și tineri!
CARAŞ-SEVERIN – O spune chiar preşedintele Consiliului Judeţean, care vede în cei 3,3 milioane de lei primiţi de la Guvern o gură de oxigen. Banii din fondul de rezervă au fost împărţiţi deja!
REŞIŢA – Înaintea Covid, taximetrele reşiţene începeau să umble cu fire de curent în coadă, impunându-se trecerea pe electric. În plină iarnă pandemică, s-a strâns cureaua, dar fermitatea autorităţilor păleşte în faţa doleanţelor taximetriştilor!
CARAŞ-SEVERIN – Aceasta este vestea bună! Vestea mai neplăcută este că 140 de persoane au ajuns de Crăciun la Urgenţe, dintre care 47 cu suspiciune de infecţie cu Covid. Alţii au ajuns pentru că au mâncat şi băut mult!
CARAȘ-SEVERIN – Vești bune, de Sfântul Ştefan, de la Direcția de Sănătate Publică Caraș-Severin, în primul rând pentru că nu au mai fost raportate cazuri noi, iar numărul focarelor și incidența cazurilor au scăzut la nivelul județului!
REȘIȚA – Handbalistul reșițean Raul Bote a fost convocat la lotul național de tineret al României. Acesta participă în perioada 26-30 decembrie la un stagiu de pregătire, în București!
GLIMBOCA – Oamenii legii s-au pregătit să audieze, astăzi, zece bărbați în legătură cu un dosar penal presărat cu amenințări, inclusiv video pe rețelele de socializare, dar și cu acte de nerespectare a regimului armelor și munițiilor!
CARANSEBEȘ – În prag de An Nou, managerul interimar al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) vine cu o veste mult așteptată de caransebeșeni și nu numai: Ambulatoriul de specialitate, închis în urmă cu aproape un an de zile, va fi redeschis în prima lună din 2021!
REȘIȚA – După un an dificil pentru sportul reșițean, Clubul Sportiv Școlar Reșița, cu sprijinul Inspectoratului Școlar, a premiat antrenorii și sportivii care au obținut rezultate notabile la competițiile desfășurate în anul 2020!
REȘIȚA – Arbitrul reșițean Dorin Voina s-a retras din arbitraj, după o carieră de 20 de ani în care a condus partide la nivelul Ligii 3 și Ligii 2!
REȘIȚA – După ce clubul reșițean a reziliat contractul lui Deyvidas Matulevicius, al doilea jucător care părăsește gruparea din Valea Domanului este Bruno Vasiu. Fundașul în vârstă de 23 de ani a evoluat în doar cinci jocuri în acest sezon, iar Alin Minteuan a decis să nu se mai bazeze pe serviciile lui în partidele din 2021!
