CARAŞ-SEVERIN – Pe ordinea de zi a ultimei şedinţe din 2020 a Consiliului Judeţean s-a aflat şi un proiect referitor…
REȘIȚA – 30 de lucrări de pictură și grafică aparținând lui Corneliu și Gheorghe Baba vor fi expuse public pentru prima dată la Reșița, la Muzeul Banatului Montan (MBM), în perioada 17 martie-23 aprilie. Vernisajul este programat vineri, la ora 17!
LUPAC – AFC Voința Lupac a câștigat sâmbătă, 11 martie, scor 3-2, partida de pe teren propriu cu ACS Viitorul Șimian, din etapa a XVI-a a Ligii 3, Seria a VII-a! Chiar dacă echipa lui Adrian Enășescu a câștigat, „croații” au rămas pe același loc în clasament, 6, cu 24 de puncte. Pentru Voința au înscris Banac, Săndescu și Cristodulo!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – CSM Reșița a încheiat perioada de pregătire cu un rezultat de egalitate, 0-0, cu Corvinul Hunedoara, și pare pregătită pentru primul meci oficial din 2023!
REȘIȚA – La vară se reia Festivalul „Custom”. Se vor și alte trei obiective care să dinamizeze zona!
CARAŞ-SEVERIN – Criteriile pentru care, admirativ sau nu, se afirmă despre Banat că ar fi „fruncea” sunt multiple, în egală măsură obiective şi subiective. S-a vorbit despre Banat ca despre „America Europei”, în timp ce Banatul Montan a fost asemănat unei „Europe în miniatură”!
CARAȘ-SEVERIN – Poliția județului a încheiat seria descinderilor in 2020 cu cinci percheziții domiciliare la Reșița, în urma cărora au fost ridicate 3.320 de materiale pirotehnice, totalizând 253 de kilograme!
VĂLIUG – Este povestea halucinantă a unui tânăr de 27 de ani, care a rămas împotmolit cu mașina pe un drum forestier din zona comunei Văliug și care i-a jignit pe jandarmi, tratându-i ca pe propriii argați, pretinzând să i se aducă haine, mâncare și țigări…
REȘIȚA – Președintele Cristi Bobar și antrenorul Alin Minteuan și-au făcut deja un plan pentru 2021, dar din cauza pandemiei acesta s-ar putea să nu fie respectat în totalitate!
CARANSEBEȘ – Cu prilejul aniversării a 160 de ani de la naşterea ilustrului general român, omagiat de oficialităţile municipiului Caransebeşului în toamna lui 2020, BNR a lansat o monedă de aur. Anunţul lansării în circuitul numismatic al acestei emisiuni monetare a fost făcut de către Banca Naţională a României, moneda având o valoare nominală de 100 lei!
CARAŞ-SEVERIN – În 2020, membrii asociaţiei ce îşi are sediul în Valeapai, dar şi sute de voluntari, s-au implicat în renovarea de case sărăcăcioase din Banat, au făcut bucurii celor care au mai puţin decât noi, au renovat morile din Caraş-Severin!
Dragi cititori, dragi colaboratori, vă mulţumim pentru anul 2020 şi pentru încrederea acordată! Suntem bucuroşi să ne trăim povestea alături de voi! LA MULŢI ANI!
CARAŞ-SEVERIN – Asta potrivit cifrelor aferente primelor 11 luni ale lui 2020, oferite de Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă!
CARANSEBEȘ – 60 de cadre medicale de la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) s-au vaccinat astăzi, după ce la primele ore ale dimineții s-au primit 160 de doze din vaccinul anti-Covid!
CARAŞ-SEVERIN – Spunea preşedintele Consiliului Judeţean, Romeo Dunca, exprimându-și la final de an speranţa ca munţii din Caraş-Severin să fie plini cu zăpadă, fapt ce ar atrage şi turişti!
REŞIŢA – Fără intenţia de a crea polemici, însă ţinând cont că vaccinarea anti-COVID este opţională, medicul a explicat de ce, în opinia sa, este bine să ne vaccinăm!
