LĂPUȘNICEL – Garda de Intervenție Bozovici a fost solicitată, azi noapte, în jurul orei 23.06, la un accident rutier, autoturismul…
CARAŞ-SEVERIN – … este maşina care conduce în luna februarie clasamentul înmatriculărilor auto în județ!
CARAȘ-SEVERIN – 78 de noi contracte, valorând 888,78 de milioane de lei, au primit semnătura necesară finanțării prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“, la sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Pe listă se regăsesc și două proiecte din județul nostru!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Consilierii locali au aprobat un proiect de amenajare a unui muzeu axat în principal pe tunurile care au fost produse la Reșița. Pentru locația acestuia sunt mai multe variante, favorită fiind cea a treptelor care leagă strada Sportului de cartierul Moroasa!
BOCȘA – Centrul de Educație Incluzivă de la Bocșa va fi renovat energetic printr-un proiect PNRR. Pe lângă finanțarea pentru clădirea muzeului din Reșița, Consiliul Județean (CJ) a obținut aproape 8,6 milioane de lei, TVA inclus, pentru acest obiectiv!
REȘIȚA – Campionatul Național de marș pe timpul iernii a avut loc duminică, 5 martie, la Timișoara, competiție ce s-a desfășurat pentru toate categoriile, seniori, tineret, juniori mici și mari, inclusiv copii! Reprezentanții Reșiței au reușit să câștige șapte medalii, în proba de 20 de km marș!
CARAŞ-SEVERIN – Timişoreanul le spune oamenilor că îşi doreşte ca „județul Caraș-Severin să își valorifice la maxim potențialul uriaș pe care îl are și să devină un model de referință pentru județele României“!
CARAŞ-SEVERIN – În cadrul campaniei de vaccinare, faza I, până în acest moment, în judeţul Caraş-Severin au fost imunizate 75 de persoane la Oraviţa şi 160 la Caransebeş!
REŞIŢA – De curând, administraţia locală şi-a dat acordul în ceea ce priveşte o intenţie a grupului CEZ România de a amplasa 54 de panouri fotovoltaice la unitatea de învăţământ reşiţeană!
REŞIŢA – În afară de campaniile de sărbători, campania umanitară „Mâinile bucuriei“ derulată în 2020 de ATOR Banatul de Munte a avut rezultate peste aşteptări. Deşi au fost şi momente de cumpănă, când nimeni nu ştia dacă acest proiect de voluntariat va continua şi se va derula pe tot parcursul celui mai dificil an pe care l-a traversat omenirea, în ultima zi a lui 2020 s-a tras linie şi s-a făcut bilanţul!
CARANSEBEȘ – Pe final de an, Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) s-a înnoit la capitolul aparatură și dotări. Asta grație proiectului Ministerului Sănătății, de 2,4 milioane lei, la care municipalitatea din Caransebeș a contribuit cu o cofinanțare de 10 procente!
REȘIȚA – Lângă cei trei reșițeni de la lotul național, la început de an s-au alăturat alți doi. Este vorba despre Richard Drăgulescu și Alexandru Puiu. În acest moment, Clubul Sportiv Școlar are cinci tineri gimnaști cooptați în lotul național care se pregătește la Reșița!
REŞIŢA – Cine plăteşte anticipat la ghişeu, prin poştă sau prin ordin de plată, va scoate din buzunar mai mult decât până acum!
REŞIŢA – Solicitat de mass-media să spună dacă a făcut presiuni asupra managerului Teatrului de Vest, preşedintele Consiliului Județean a precizat că va face ordine în instituţie!
CARAŞ-SEVERIN – Nelu Popa mărturiseşte că-i place mai mult politica firului ierbii, la Reşiţa, şi că aşa cum i-a promis lui Marcel Vela, vrea să facă treabă alături de Romeo Dunca, despre care spune că ne va surprinde cu viteza de a dezvolta lucruri!
CARAŞ-SEVERIN – În acest an se va organiza un nou recensământ al populației și locuințelor din România, recensământ la care participarea este obligatorie, iar neparticiparea se sancționează cu amenzi de până la 3.000 de lei!
