CARANSEBEȘ – Asta după ce Andrei Plujar a dat ca exemplu de „așa nu” Primăria Caransebeș în ce privește atragerea…
REȘIȚA – Competiția amicală de baschet Cupa CSM Reșița a avut loc la finalul săptămânii trecute la sala de sport a Colegiului Național „Mircea Eliade”!
REȘIȚA – Un accident rutier produs pe DN 58, Reșița-Soceni, la Kilometrul 8, a fost anunțat la 112. Au fost implicate două autoturisme, iar echipele de salvare ajunse la fața locului au găsit trei victime, dintre care una încarcerată. Persoana încarcerată, conștientă și cooperantă, a fost extrasă din autovehicul, după cum transmite ISU „Semenic“!
REŞIŢA – Direcţia de Sănătate Publică din Caraş-Severin continuă să monitorizeze evoluţia COVID-19 în judeţul nostru, reamintind că s-au înăsprit sancţiunile pentru cei care nu respectă măsurile de limitare a răspândirii virusului!
CARANSEBEȘ – Cel mai vehement dintre aceștia a fost social-democratul Valentin Dascălu, care i-a reproșat primarului Felix Borcean decizia luată!
REŞIŢA – Direcţia de Sănătate Publică din Caraş-Severin a comunicat că Departamentul pentru Situații de Urgență a alocat, prin Dispoziția nr. 540 din 23 martie 2020, cantitățile de echipamente de protecție destinate acțiunilor de intervenție în combaterea infecțiilor COVID-19!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – FC Progresul Ezeriș a obținut vineri, 28 aprilie, o remiză, scor 0-0, pe terenul echipei CS Armata Aurul Brad! Ratările au făcut ca echipa lui Manu și Șodâncă să nu plece cu toate punctele de la Brad!
CARAȘ-SEVERIN – Încă un accident grav s-a produs în această după-amiază pe Drumul Național 6, în comuna Constantin Daicoviciu!
CARAŞ-SEVERIN – Mai mult, şeful Direcţiei Silvice consideră că dacă nu ar mai ploua, cei care exploatează masă lemnoasă nu ar mai murdări şi distruge drumurile din judeţ. De asemenea, Ion Tabugan avertizează că între Reşiţa şi Slatina Timiş drumul va fi plin de lemne!
CARANSEBEȘ – De astăzi, s-a deschis și centrul de la sala de sport a Școlii Generale 8, fiind programați oameni chiar din Oțelu Roșu la vaccinare. Intrarea în centrul de vaccinare se face pe ușa de pe strada Cazărmii, oamenii sunt triați și apoi vaccinați, după care își primesc certificatul!
CARANSEBEȘ – Așa cum Jurnal CS și Caon v-au informat încă de acum câteva zile, spitalul din Caransebeș va avea în foarte scurt timp un nou manager. Acesta îi va lua locul interimarului Bhupinder Singh, care va reveni la partea practică și va lăsa în urmă hățișurile administrative ale unui spital!
CARANSEBEȘ – După o lungă și grea suferință! Așa s-a redeschis astăzi, 13 aprilie, ambulatoriul Spitalului Municipal de Urgență în opinia primarului Felix Borcean!
CARAŞ-SEVERIN – La şedinţa extraordinară din această lună, preşedintele Consiliului Judeţean le-a prezentat consilierilor interesați o informare cu privire la plângerile penale depuse de către forul județean, din momentul în care a venit în fruntea Caraș-Severinului!
REȘIȚA – La Cupa României de juniori, la lupte, sportivii pregătiți de Adrian Dacica și Florin Dință au reușit să urce pe podiumul de premiere de mai multe ori. Competiția s-a desfășurat la Putna, în perioada 8-11 aprilie!
ANINA – Conducta de gaz care va ajunge la Anina porneşte de pe Valea Ţerovei, continuă spre Doman, şi va trece pe lângă drumul naţional, fără să încurce circulaţia!
REȘIȚA – Luni dis de dimineață, piața centrală a Reșiței a avut parte de o operațiune inedită. O locomotivă cu abur era „descărcată“ de o macara a municipalității. Oamenii presupuneau că este vorba despre o machetă de dimensiuni mari ce va fi expusă în Centrul Civic și că are legătură cu proiectul aniversar Reșița 250!
CARAŞ-SEVERIN – Chiar dacă acestea au fost pregătite mai demult pentru vaccinare, având autorizaţie sanitară de la DSP, ele abia marți, 13 aprilie, se deschid pentru populaţie!
REŞIŢA – Solicitările venite de la direcţiile primăriei au avut depăşiri inimaginabile, de milioane de euro, dar ele au mai fost temperate unde s-a putut. Însă cea mai mare creştere vine din proiectele europene!
CORONINI – Materialul arheologic descoperit în fosta cetate a Sf. Ladislau este cel mai însemnat din România, comparativ cu alte fortificaţii medievale cercetate!
