REŞIŢA – Veştile bune la capitolul apă şi canalizare continuă, urmând să întregească treptat marele program de 186 de milioane…
CARAŞ-SEVERIN – Un nou traseu turistic a fost refăcut recent în Parcul Naţional Domogled, mai exact către Cascada Fecioara Maria, unul dintre cele mai spectaculoase locuri din Banatul Montan!
CARAȘ-SEVERIN – Potrivit cifrelor sistemului public de ocupare, în primele șase luni ale lui 2023, au reușit să încheie un contract individual de muncă 1.302 persoane din județ. Asta dintr-un total de 2.450 de persoane care au cerut ajutorul serviciilor publice de ocupare!
REȘIȚA – ACS Banat Girls Reșița s-a văzut învinsă duminică, 11 octombrie, de campioana Universitatea Olimpia Cluj, scor 0-4, după un joc în care reșițencele au avut o prestație onorabilă, iar Rita Panova a apărat două lovituri de la 11 metri!
REȘIȚA – Handbaliștii de la CSM Reșița au pierdut și ultimul meci din turneul de la Sfântu Gheorghe, cel cu…
CARAȘ-SEVERIN – Asta spune noul președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin, Romeo Dunca, după ce a văzut la fața locului, alături de primarul Reșiței, situația deponeului. Dunca și Nelu Popa l-au avut alături pe reprezentantul unei companii spaniole, care le-a explicat dezastrul care îi așteaptă la groapa de gunoi dacă nu se vor lua măsuri radicale!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Descriem astfel campania prin care Primăria Reșița vrea să stimuleze adopțiile canine. Concret, de două ori pe lună, cei mai frumoși câini din padocul primăriei vor fi expuși în locații precum Centrul Civic, Parcul Tricolorului sau Parcul Copilului. Aici, iubitorii de animale vor putea să-i plimbe în lese puse la dispoziție tot de primărie și, dacă vor dori, vor putea să-i ia acasă!
CARAȘ-SEVERIN – Începutul de săptămână a adus pentru veşti bune pentru locuitorii din Eftimie Murgu. Mihai Otiman, edilul comunei, împreună cu Adrian Ioan Veștea, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, au semnat contractul de finanțare pentru modernizarea infrastructurii stradale și vicinale!
VĂLIUG – În cazul bărbatului de 31 de ani, care a intrat să înoate în Lacul Gozna dar nu s-a mai întors la mal, căutările continuă și astăzi!
CARAŞ-SEVERIN – Din cauză că incidenţa a sărit de 4 la mie în Reşiţa şi Oţelu Roşu, iar la Ciuchici a ajuns la 3,74, pentru cărășenii din aceste localități au fost impuse mai multe restricţii!
REŞIŢA – Deşi se află deocamdată doar în stadiu de proiect, Legea privind obligativitatea prezentării certificatului verde în vederea desfăşurării activităţii a stârnit reacţii diferite!
CARANSEBEŞ – După câțiva ani de așteptare și o investiție de peste 1 milion de lei, noua hală de lactate din principala piață a Caransebeșului își deschide porțile. Și asta chiar joi, 30 septembrie, în prima zi a festivalului ce răsplătește munca producătorilor agricoli de peste an, „Toamna la gugulani”!
REŞIŢA – Zilele trecute, Consiliul Local Reşiţa s-a întrunit în vederea analizării unor proiecte pentru oraşul de pe Bârzava.
REȘIȚA – Trei medalii de argint și una de bronz au cucerit sportivii cărășeni la Campionatele Mondiale de lupte pe plajă! Tania Adam, Georgiana Copăceanu, Erich Loidl au obținut argintul, iar Vlad Caraș, la seniori, a câștigat medalia de bronz!
BĂILE HERCULANE – Campionatul Național de powerlifting, organizat la Băile Herculane în perioada 1-2 octombrie, reunește la start toate cluburile afiliate Federației, peste 50!
REȘIȚA – Antrenorul Dan Păștean a participat cu opt sportivi la Cupa „Temerarul”, la judo, concurs ce s-a desfășurat la Sibiu, în perioada 24-26 septembrie. 700 de sportivi din opt țări (România, Moldova, Ucraina, Ungaria, Serbia, Bosnia-Herțegovina, Bulgaria și Grecia) s-au întrecut la cinci categorii de vârstă, iar reșițenii au reușit să urce de două ori pe podiumul de premiere!
CARAȘ-SEVERIN – Etapa a V-a a Campionatului Național la tenis cu piciorul s-a desfășurat recent la Satu Mare. Echipa Futnet Timișoara, formată din cărășenii Iulian Alexandru Mitru, Tomy Ciucă și Tibi Sorin, antrenată de Gabi Voicu, s-a clasat la finalul etapei pe locul 2!
CARAŞ-SEVERIN – Un studiu legat de consumul de droguri, alcool şi tutun în mediul şcolar preunivarsitar din Caraş-Severin, întocmit pe anul şcolar 2020-2021, de Agenția Națională Antidrog, scoate la iveală realităţi şocante!
CARANSEBEȘ – În cadrul Serbărilor Cetăţii, sâmbătă, 25 septembrie, îndrăgita solistă ADDA a susţinut un concert pe scena din parcul caransebeşean Teiuş. În cele câteva minute în care membrii trupei – Vlad, Bebe şi Chester – şi-au strâns „sculele” de pe scenă şi le-au dus la microbuz, am reuşit să-i luăm un scurt interviu!
