CARAȘ-SEVERIN – Pentru FC Nera Bogodinț, participarea la acest „triunghiular” a reprezentat o experiență mai mult decât benefică!
CARANSEBEȘ – La Cupa MIADO’S Ediția a X-a, desfășurată la Sibiu, sportivii de la CS Energetica – CSM Caransebeș au obținut rezultate deosebite într-o competiție puternică, care a reunit nu mai puțin de 573 de sportivi din 49 de cluburi din România și Republica Moldova!
CARAȘ-SEVERIN – Acesta este, pe scurt, bilanțul de weekend al salvatorilor cărășeni. În total, au intervenit în gestionarea a 37 de situații de urgență, dintre care 32 au fost pentru acordarea de prim ajutor, de sprijinire a persoanelor aflate în dificultate și de transportare a acestora la spital. 5 au fost incendii!
MARGA – În urmă cu puțin timp, salvatorii cărășeni erau anunțați printr-un apel la numărul unic de urgență 112, despre izbucnirea incendiului la una dintre case!
CARAȘ-SEVERIN – 12 dosare penale au fost întocmite pentru materiale pirotehnice de 14.000 de lei. Acestea n-au fost găsite însă…
REȘIȚA – De pe ordinea de zi anunțată, lipsește mult-așteptatul proiect ce stabilește impozitele și taxele locale pe anul 2026!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Marți, 24 martie, primarul Reșiței, Ioan Popa, a semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea corpului C al Colegiului Național „Mircea Eliade“. Finanțarea, obținută prin Programul Regional Vest 2021–2027, are o valoare totală de 18.791.820,65 lei!
CARANSEBEȘ – Municipiul Caransebeș ar putea beneficia în 2026 de peste 3,4 milioane de lei prin amendamentele depuse de parlamentarii cărășeni Silvia Mihalcea și Marius Isac, ambii PSD, la Legea Bugetului de Stat!
CARAȘ-SEVERIN – FC Nera Bogodinț a învins sâmbătă, 21 martie, cu scorul de 8-0, pe CSO Anina, în etapa a 17-a a Ligii a IV-a! Golurile au venit de la Ursu, care a marcat trei goluri, Nicolici, Avravomici, Gomboș, Ponoran și Bovegno!
CARANSEBEŞ – Două actualizări la organigrama și statul de funcții ale Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș l-au adus pe managerul interimar Octavian Dena în fața aleșilor locali pentru a susține de ce erau necesare acestea!
REŞIŢA – Președintele PSD Reșița, Ionuț Gârtoi, atrage atenția asupra unui risc major asociat proiectelor de modernizare a cartierelor din municipiu, susținând că, în forma actuală, acestea ar putea duce la dispariția definitivă a mii de locuri de parcare de domiciliu!
REȘIȚA – Antrenorul Flavius Stoican a anunțat că lotul pentru cantonamentul din Antalya este deja stabilit, eventualele modificări urmând să apară doar în cazul unor probleme medicale!
REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat vineri, 30 ianuarie, cu scorul de 3-1, amicalul cu liderul Ligii a IV-a Caraș-Severin, CSM Caransebeș, partidă disputată pe terenul sintetic din Valea Domanului! La pauză s-a intrat cu scorul de 1-1, grație reușitelor lui Jerdea pentru Reșița, respectiv Neagu pentru Caransebeș. În partea a doua, un fotbalist aflat în probe, Adi Șter, a înscris o „dublă” și a adus victoria rosso-nerilor!
CARANSEBEȘ – Un accident rutier fără victime a colorat peisajul din apropierea intersecției spre Reșița, de pe strada Nicolae Bălcescu din Caransebeș, vineri dimineață. Trecătorii vorbeau despre un carambol între trei autospeciale, fără semnale luminoase și acustice pornite, incident care n-ar fi implicat niciun alt participant la trafic, pieton sau alt vehicul!
MUNȚII SEMENIC – Pentru mulți, natura din Munții Semenic este un peisaj de poveste. Pentru rangerii Parcului Național Semenic – Cheile Carașului, însă, aceasta înseamnă muncă zilnică, responsabilitate și acțiune continuă pentru protejarea biodiversității!
CARAȘ-SEVERIN – Visul Nedeii fostului președinte al Consiliului Județean, omul de afaceri Romeo Dunca, este gata să fie pus pe roate sub oblăduirea vicepreședintelui Ioan Crina!
CARANSEBEȘ – Doamna Eana Tatu, cadru medical pensionar, a împlinit recent frumoasa vârstă de 100 de ani, prilej cu care a fost vizitată astăzi de primarul Felix Borcean, în semn de respect și admirație!
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul liberal Marcel Vela a declarat că măsurile adoptate de Guvern în contextul crizelor recente, deși dificile pentru populație, au fost esențiale pentru stabilitatea și dezvoltarea României!
REȘIȚA – Consiliul Local a aprobat asocierea cu UAT Văliug pentru constituirea ADI Dezvoltare Transport Public Banatul Montan!
