REŞIŢA – Vineri a fost ultima zi de şcoală pentru cei mai mici dintre şcolari, înaintea unei minivacanţe de o săptămână.
ORAVIŢA – Volumul de poezie „Cartea de sidef“, al poetei Gabriela Savitsky, din Reşiţa a fost lansat la Oraviţa, la Casa de Cultură „Mihai Eminescu“, în cadrul Cenaclului literar „Mihai Novac“.
OŢELU ROŞU – A fost obţinută, de la Primărie, autorizaţia de construire a instalaţiei de epurare a gazelor.
REŞIŢA – În acest week-end, în noaptea de sâmbătă spre duminică (27/28 octombrie), ţara noastră va trece oficial la ora de iarnă.
REŞIŢA – Vineri, pe binecunoscutul traseu din Valea Domanului, s-a desfăşurat etapa a XI-a, penultima din cadrul Campionatului de Viteză în Coastă.
REŞIŢA – Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Caraş-Severin intenţionează să editeze, în 2008, două dicţionare, care să cuprindă reprezentanţi ai creativităţii tehnice din perioada modernă şi contemporană, cu semnificaţie pentru Banatul de Munte, informează dr. ist. Dana Antoaneta Bălănescu.
REŞIŢA – Inspectorul şcolar general Boris Vatzulik a anunţat că reţelele de calculatoare vechi din unităţile de învăţământ vor fi schimbate, iar calculatoarele vor fi conectate la internet.
REŞIŢA – Cu ocazia sărbătorii Sfântului Mare Mucenic Dumitru, Izvorâtorul de Mir, în Jupa, sat aparţinător municipiului Caransebeş ieri s-a organizat Ruga Bănăţeană.
REŞIŢA – Elevii sau studenţii care nu au calculator au posibilitatea să se înscrie în anul şcolar 2007-2008 la programul „Euro 200“.
REŞIŢA – În judeţul Caraş-Severin din totalul de 599 de unităţi şcolare existente au fost autorizate din punct de vedere sanitar, 177 de unităţi. 19 au depus până acum documentaţia în vederea autorizării şi 35 au fost vizate.
