Ziua de duminică, atunci când ceasurile vor fi date înapoi cu o oră (ora 4 devine ora 3) va fi cea mai lungă din an, cu 25 de ore.
Această măsură, propusă pentru prima oară în 1907 de către englezul William Willett, a fost introdusă pe scară largă în 1916, pentru a reduce consumul de energie.
O bună a parte a planetei (inclusiv întreaga Europă) foloseşte acest sistem (numit Daylight Saving Time), în schimb multe ţări din America de Sud, Africa şi Asia au renunţat la el sau nici măcar nu l-au folosit vreodată.
Nina Curiţa
