REŞIŢA – Perioada minivacanţei de 1 Decembrie scoate la iveală o realitate tristă pentru judeţul nostru. În vreme ce sistemul de sănătate se vaită că a rămas fără locuri la Terapie Intensivă, în Caraş-Severin masca a fost o problemă pentru 640 de cărăşeni, alți 36 fiind surprinşi bântuind noaptea fără actele legale. Totul doar în cele patru zile ale minivacanţei!
REȘIȚA – Până la destituiri s-a lăsat cu amenzi drastice la Spitalul Județean de Urgență Reșița, după apariția imaginilor cu bătrâni neputincioși și neîngrijiți zăcând pe coridoare sau în saloane, în mizerie!
CARAŞ-SEVERIN – Şeful CJ i-a cerut directorului AquaCaraş să treacă angajaţii societăţii prin filtrul competitivităţii, pentru că acolo unde se va lucra la implementarea unui proiect de 175 de milioane de euro nu-şi mai au locul pilele politice!
REȘIȚA – Primarul Ioan Popa a pus, recent, punct unei cutume neobişnuite, existente în pieţele reşiţene, permise printr-o decizie a aleşilor locali, în baza căreia, în zilele de duminică, persoanele care vindeau acolo nu plăteau mesele!
BOZOVICI – Cei doi medici pensionari care asigurau urgenţele s-au retras, iar întreruperea asistenţei medicale înseamnă mai multe ambulanţe pe drum şi urgenţe în plus pentru Spitalul Judeţean!
ANINA – Noul sistem de învăţământ adaptat condiţiilor pandemice a impus eforturi financiare suplimentare din partea administraţiei locale, în joc nefiind vorba doar de câteva tablete, ci de asigurarea deţinerii unui asemenea instrument de lucru pentru toţi elevii care nu aveau tablete!
CARAȘ-SEVERIN – De Ziua Națională, Comitetul Olimpic și Sportiv Român a publicat o ediție specială a Revistei Magazin Olimpic. Numărul 4 al publicației Mișcării Olimpice din România are pe copertă un pictorial de excepție. Reșițeanca Alina Vuc, luptătoarea Team Romania, o întruchipează pe eroina Primului Război Mondial, Ecaterina Teodoroiu!
CARAŞ-SEVERIN – Pe reţelele de socializare au apărut marţi imagini şocante din interiorul unui spital reşiţean, imagini care ne-au fost trimise şi la redacţie. Ni se spunea că sunt de la Staţionarul 2. Pentru a afla dacă sunt reale, pentru că într-adevăr ele evidenţiază realităţi greu digerabile, am întrebat managerul Spitalului Judeţean dacă există vreun sâmbure de adevăr în fotografiile respective!
CARAȘ-SEVERIN – Ioan Popa și Romeo Dunca au semnat Parteneriatul pentru Banat. Este vorba de acordul Caraș-Severin – Timiș semnat azi la Timișoara, care vizează realizarea unor proiecte comune de infrastructură în cele două județe, dar și accesarea de finanțări europene!
CARAȘ-SEVERIN – În prima zi de decembrie, chiar de Ziua Națională, noul coronavirus a făcut alte opt victime, atât în spitalele suport COVID-19, cât și la domiciliul celor bolnavi!
