REȘIȚA – Organizată de Asociația Județeană de Fotbal Caraș-Severin, Cupa Firmelor și Instituțiilor la fotbal în sală a fost câștigată de Fortuna C&D. Pe locul secund s-a clasat Dera Viky & Vio 2013 SRL, iar podiumul a fost completat de Borka Transport Carașova.
REȘIȚA – Un grup de bărbați. Obosiți, pirpirii, speriați. Slabi sau slăbiți. Și ochii de vulpe surprinsă în bătaia farurilor caută iscoditori o soluție. Cam acesta este tabloul trist al unor cetățeni din Siria și Egipt care au vrut să intre ilegal în România traversând Dunărea cu o barcă gonflabilă. Au fost prinși de poliţiştii de frontieră.
REȘIȚA – Atleta Daria Grigoroiu a cucerit medalia de aur în proba de 60 m garduri din cadrul Naționalelor de sală Under 20, de la Bucureşti. Sportiva antrenată de Ștefan Nagy a obținut timpul de 8.78 de secunde, rezultat mai bun decât cel înregistrat la Balcaniadă!
REŞIŢA – Longevitatea biografică a scriitorului este dublată de longevitatea intelectuală, care şi-a găsit expresia în cărţi ce-i atestă valoarea în interval.
REŞIŢA – Prima producţie a Teatrului de Vest Reşiţa din acest an este dedicată iubăreţului autohton, avanpremiera jucându-se astăzi, 21 februarie, iar premiera duminică, 23 februarie 2020!
REŞIŢA – Asta este concluzia autorităţilor în urma rezultatelor probelor prelevate, o posibilă poluare nefiind confirmată!
REȘIȚA – Asta spune primarul Ioan Popa, după ce mai multe voci i-au pus în cârcă posibila poluare apărută de câteva zile pe pârâul Doman!
REȘIȚA – Poetul Octavian Doclin ar fi împlinit astăzi 70 de ani, vârstă pe care trebuia s-o sărbătorească cu lansarea unei antologii publicate de Editura Academiei Române în colecţia „O sută şi una de poezii“ şi încă o carte de versuri. Lansarea antologiei a avut loc mai devreme, într-un cerc restrâns, după ce poetul a fost condus săptămâna trecută pe ultimul drum.
REȘIȚA – Mă gândeam că în fiecare om există ceva din liniștea și măreția plopilor, doar că unii arătăm mai mult sau mai puțin asta.
REȘIȚA – Junioarele II de la Liceul Teoretic “Traian Vuia” din Reșița s-au calificat în Grupa Valoare, fiind neînvinse în cele 12 meciuri din campionat. Ultima partidă din returul campionatului s-a desfășurat sâmbătă, 15 februarie, iar fetele antrenate de Lucia Moruț s-au impus cu scorul de 44-30 în fața formației LPS Banatul Timișoara.
