CARAŞ-SEVERIN – Prefectul judeţului, Cristian Gâfu, a făcut un scurt tablou al evoluţiei pandemiei în judeţul Caraş-Severin!
REŞIŢA – Deşi pare din sfera teoriei conspiraţiei, este cât se poate de adevărat că pe acoperişul palatului administrativ era de fapt un coteţ, aşa cum se discuta. O spune chiar fostul edil Mircea Ioan Popa! Şi nu este o glumă faptul că acel coteţ neştiut de nimeni este, de fapt, sursa porumbeilor din Centrul Civic al Reşiţei, care până în 1984 lipseau cu desăvârşire, din cauza poluării!
CARAŞ-SEVERIN – Este vorba de doi reşiţeni, un bărbat şi o femeie care au murit la Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa, dar şi de doi caransebeşeni, unul decedat la Timişoara!
REŞIŢA – Marţi seara, când s-a produs incendiul la casa liftului palatului administrativ judeţean, cei prezenţi la faţa locului vorbeau despre două butelii cu arzător, scoase de pompierii militari din clădire, şi care ar fi fost folosite la lucrări de întreţinere şi reparaţii, mai exact pentru topirea smoalei care izola acoperişul imobilului!
CARAŞ-SEVERIN – Deşi pe reţelele de socializare au fost zeci de comentarii ce ironizau intervenţia pompierilor la stingerea incendiului de la Consiliul Judeţean, prefectul judeţului susţine că aceştia au intervenit exemplar!
REŞIŢA – O spune fostul arhitect-şef al Reşiţei, Mihaela Copia, care, într-o postare pe Facebook, se miră că incendiul structurii de pe clădirea Consiliului Judeţean nu s-a extins!
REŞIŢA – Consiliul Local Reşiţa a aprobat schimbarea destinaţiei Căminului 3 din incinta Colegiului Tehnic, imobil neutilizat pentru cazarea elevilor din anul 1985, în spaţii de birouri pentru instituţii publice!
CARAŞ-SEVERIN – Şi pentru că vorbim despre sume aproape triplate, Vali Armaşu, şeful ecologiştilor cărăşeni, a cerut o explicaţie administraţiei judeţene. Totul, într-o conferinţă de presă ţinută la sediul ecologiştilor cărăşeni, unde era Vintage, localul mult ameninţat cu demolarea, dar încă în picioare!
CARAŞ-SEVERIN – Direcţia de Sănătate Publică din Caraş-Severin a comunicat încă trei decese în raportarea de astăzi, iar ieri încă un deces! Astfel, numărul cărăşenilor infectați cu SARS COV-2 care au decedat a crescut în ultimele două zile la 31, din care 29 au murit în Caraş-Severin şi doi în Timiş!
CARAŞ-SEVERIN – Ca în fiecare an, Direcția Silvică Reşiţa a luat toate măsurile necesare pentru punerea la dispoziția populației a lemnului de foc rezultat din exploatarea în regie proprie, volumul putând cumula până la sfârșitul anului peste 35 mii mc. Până vineri a fost oferit populației un volum de 25 mii mc, din care a fost cumpărat un volum de 14 mii mc, și nu sunt înregistrate cereri care să nu poată fi onorate!
