REȘIȚA – Ediția din acest an a Memorialului „Iosif Măzăran”, organizată pe stadionul de atletism din cadrul Complexului Sportiv „Francisc…
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul liberal Marcel Vela a declarat că măsurile adoptate de Guvern în contextul crizelor recente, deși dificile pentru populație, au fost esențiale pentru stabilitatea și dezvoltarea României!
REȘIȚA – Reșițenii au primit un mesaj Ro-Alert, de alertă extremă, după-amiază, după ce zona centrală a municipiului de pe Bârzava a fost acoperită de rotocoale de fum dens, iar un apel la 112 a pus în alertă autoritățile!
TICVANIU MARE – Ciprian Măceșanu, primarul comunei Ticvaniu Mare, a anunțat semnarea contractului de finanțare prin Programul Național de Investiții…
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul PNL și președintele organizației județene Caraș-Severin, Marcel Vela, a transmis un mesaj de susținere pentru măsurile promovate de Guvernul condus de Ilie Bolojan, subliniind că România are nevoie de o reformă profundă și autentică!
REŞIŢA – Anul școlar 2025-2026 începe cu vești bune pentru elevii celei mai mari școli gimnaziale din municipiul Reșița. Toate…
CARAȘ-SEVERIN – Acestea sunt doar câteva din efectele pe care le-au avut fenomenele meteorologice de miercuri seară!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARANSEBEȘ – Liderul Ligii a IV-a Caraș-Severin a pierdut primul amical al iernii disputat la Timișoara, în fața echipei antrenate de caransebeșeanul Dan Alexa. A fost 5-0 (Tătaru 48, Avramescu 62, Rotariu 75, Cociș 77, Vîrtej 84) pentru alb-violeții care au avut o săptămână în plus de pregătire față de băieții lui Manu, însă prima repriză a fost una încheiată cu scor alb, chiar dacă Poli a dominat jocul!
CARAŞ-SEVERIN – În contextul iernii din acest an, marcată de ninsori abundente și episoade de ger, Direcția Silvică Caraș-Severin a desfășurat acțiuni ample ce vizează accesul în fondul forestier și distribuirea hranei pentru fauna sălbatică!
BOLVAȘNIȚA – Primarul comunei Bolvașnița, Marius Măran, a declarat că unul dintre cele mai importante proiecte ale administrației locale, finanțat prin Programul Național „Anghel Saligny“, așteaptă să fie finalizat, după ce lucrările au fost înghețate anul trecut din cauza suspendării finanțărilor guvernamentale!
CARAȘ-SEVERIN – Potrivit deputatului liberal Marcel Vela, vine o veste bună pentru prosumatori: atât familiile, cât și comunitățile și instituțiile care produc energie verde vor putea compensa mai multe locuințe, școli, policlinici, iluminat public etc.
REȘIȚA – CSM Reșița va întâlni sâmbătă, 18 octombrie, de la ora 11.00, în deplasare, formația CS Afumați, în etapa a X-a a Ligii 2!
CARANSEBEȘ – Christian-Arrydan Tamaș a avut o evoluție remarcabilă (+180 puncte ELO), încheind competiția cu 8 puncte din 11 partide, la egalitate pe locurile 1–8, după criteriile de departajare!
CARAȘ-SEVERIN – Încadrat la Poliția Bocșa, iar apoi la cea din Jamu Mare (județul Timiș), omul legii a pretins de același bărbat, de două ori, 1.000 de euro, pe care într-un final i-a și primit, pentru a-l vrăji pe procurorul de caz să uite în sertar dosarul pentru conducerea unui vehicul neînmatriculat și să-i returneze permisul!
REȘIȚA – Municipiul face un pas important spre energia verde și eficiența bugetară. Un parc fotovoltaic de 8,5 MW, întins pe 20 de hectare, va fi construit cu o investiție de 28 de milioane de lei, finanțată din fonduri europene!
CARAȘ-SEVERIN – În multe zone din județ, prețul e crescut atât la licitație, prin lipsa operatorilor, cât și prin lipsa cooperării autorităților locale, care nu facilitează încheierea de contracte, rămânând chiar ele cu facturile!
CARAȘ-SEVERIN – În primele 9 luni ale anului, cărășenii au încins liniile la 112 cu nu mai puțin de 9.300 de apeluri redirecționate poliției, cifra fiind în scădere cu 11 procente față de aceeași perioadă a anului trecut!
REȘIȚA – Luptătorii legitimați la CSȘ Reșița și CSM Reșița au cucerit șase medalii la Campionatele Balcanice, competiție ce s-a desfășurat la Cluj-Napoca! Rezultatele excelente obținute de sportivii reșițeni la Campionatele Balcanice au fost apreciate și de antrenorul Florin Dință, care s-a declarat mulțumit de evoluția luptătorilor!
REȘIȚA – În etapa a V-a a Ligii 3 la fotbal feminin, CSM Reșița a pierdut partida cu ACS KSE Târgu Secuiesc, scor 0-4, după un meci marcat de tensiune și decizii controversate, care au umbrit spiritul competiției! La finalul partidei, președintele Daniel Amariei a transmis un mesaj de susținere pentru echipă, condamnând atitudinea arbitrilor și subliniind valorile care definesc clubul!
REȘIȚA – Reșița se pregătește pentru cea de-a XI-a ediție a evenimentului „AlerGând la Pădure”, organizat de Fundația Comunitară Banatul Montan. Inițiativa îmbină mișcarea în aer liber, bucuria naturii și sprijinul pentru cauze locale, transformând fiecare pas într-o faptă bună. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 18 octombrie 2025, iar startul pentru toate cursele și drumețiile se va da de la Sala Polivalentă din Reșița!
