REŞIŢA – Printr-o decizie recentă a aleşilor locali, agenţilor economici din Reşiţa, care deţin în chirie spaţii comerciale şi terenuri…
CARANSEBEȘ – Chirurgul indian de la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș a reușit o nouă operație prin care a redat unui bărbat posibilitatea de a-și folosi din nou degetul mare!
CARAȘ-SEVERIN – „Din 9 milioane de lei primiți, facem reparații de 10 milioane”, declară președintele forului județean! Asta datorită economiilor realizate de Consiliul Județean (CJ)!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – La Complexul Municipal de Sport și Sănătate „Ioan Schuster” din Reşiţa s-a desfășurat la finalul săptămânii trecute Cupa „Toamnei” la înot, care a reunit la start opt familii!
REȘIȚA – AFC Voința Lupac a câștigat sâmbătă, 1 octombrie, cu scorul de 1-0, partida de acasă cu Jiul Petroșani, din etapa a VI-a a Ligii 3, Seria a VII-a!
CARAȘ-SEVERIN – A fost nevoie de apeluri la 112 ale altor șoferi, speriați de modul cum conduceau cei doi, mai ales că era noaptea!
ANINA – În această dimineață, în jurul orei 10.40, un polițist aflat în timpul serviciului a fost rănit ușor în urma unui accident rutier produs la Anina!
CARAŞ-SEVERIN – Suspendarea managerului Spitalului Judeţean, Alina Stancovici, a surprins conducerea Consiliului Județean, în administrarea căruia se află Spitalul Judeţean de Urgență Reșița, preşedintele Silviu Hurduzeu spunând că „este o schimbare cu vădit caracter politic“!
BĂUŢAR – De câteva zile, pompierii din comuna Băuţar, împreună cu cei din Caransebeş şi cu aproximativ 30 de membrii ai composesoratelor din comună, se luptă să stingă un puternic incendiu de vegetaţie!
CARANSEBEȘ – Managerul Spitalului Municipal de Urgență a confirmat în această dimineață informația prezentată de Caon încă de joi seara, potrivit căreia o asistentă și două infirmiere au ieșit pozitiv la textul pentru Covid-19. Cican a precizat că în momentul de față sunt 18 persoane internate la SMUC, infectate cu noul coronavirus, cele mai multe din Caransebeș!
CARAŞ-SEVERIN – … iar Waldemar Murgu se reîntoarce la Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa. Sunt schimbări pe care ministrul Sănătăţii le face pe perioada stării de urgenţă, generată de coronavirus!
ROMÂNIA – Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunțat, joi seara, că a semnat Ordonanța Militară numărul 8, care va fi publicată în Monitorul Oficial!
CARAȘ-SEVERIN – COVID-19 este tot mai prezent și în rândul cărășenilor, numai joi testele confirmând șapte noi cazuri!
REȘIȚA – DSP Caraș-Severin confirmă primul caz pozitiv la un cadru medical, după cum se arată într-un comunicat de presă remis redacției. Este vorba de o asistentă medicală de la Secția Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență din Reșița!
REŞIŢA – Înainte să moară, femeia a spus că a intrat în contact cu un suspect de COViD, încă neconfirmat. Familia se aştepta ca femeia să îşi revină, să i se facă operaţie, însă după două ore a murit. Spitalul Judeţean Reşiţa a prezentat presei punctul de vedere al instituţiei!
