CARANSEBEȘ – Un BMW s-a răsturnat și s-a oprit într-o benzinărie de pe Calea Orșovei. Noroc că benzinăria nu mai…
REȘIȚA – Lucrarea considerată ca realizată de Nicu Ungar a fost ștearsă de pe peretele Camerei de Comerț. Deznodământul este considerat ca incalificabil de către Gheorghe Dican (foto dreapta), vicepreședintele Uniunii Artiștilor Plastici din România (UAPR)!
CARAȘ-SEVERIN – CS Energetica – CSM Caransebeș și Clubul Sportiv Oțelu Roșu au participat recent la turneul internațional de judo Cupa „Temerarul”, de la Sibiu, unde au reușit să obțină rezultate foarte bune!
CARAȘ-SEVERIN – Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a lansat procedura de achiziție publică pentru obiectivul de investiții ”Stabilizare și consolidare versanți pe DN 57”, limita județelor Caraș-Severin și Mehedinți!
CORNEREVA – Pompierii militari cărăşeni au intervenit de urgenţă, în această dimineaţă, în jurul orei 6.30, în urma unui apel…
CARAŞ-SEVERIN – Deşi s-au înregistrat la nivel naţional câteva cazuri de gripă în acest sezon, la nivelul judeţului nu s-au comunicat decât viroze şi pneumonii!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAŞ-SEVERIN – E o întrebare firească după ce primarul Caransebeşului a aruncat în spaţiul public informaţia că Dunca rămâne preşedinte pentru că vor fi liste comune ale PNL şi PSD la alegerile de anul viitor!
REȘIȚA – Cetățenii Reșiței se arată revoltați contra celor care confundă drumul cu groapa de gunoi. Lucru ajuns la urechea noastră în cadrul unei simple călătorii cu autobuzul, moment numai bun ca să aflăm ce mai vorbește gura târgului!
BOLVAȘNIȚA – Proiectele comunei intră încet în sezonul de toamnă. Lucrările sunt în grafic la căminul cultural din Bolvașnița, însă străzile laterale mai au de așteptat.
Am reținut asta din discuția cu primarul Petru Mihăilescu, care ne-a vorbit despre proiectele aflate în execuție, dar și despre cele care încă sunt la stadiul de documente!
CARAȘ-SEVERIN – Afirmația aparține deputatului Silviu Hurduzeu, care a oferit mai multe informații referitoare la această măsură aprobată de Guvern!
CARAŞ-SEVERIN – Este vorba despre un nou corp de clădire realizat la cheie, din module prefabricate, ce va fi instalat în curtea Spitalului Județean de Urgență Reșița și care va funcționa ca o extindere a acestuia. Valoarea totală a investiției este de 14.611.723,48 lei, cu finanțare din fonduri europene (FEDR) și de la bugetul național!
REȘIȚA – S-a întâmplat în 1989. La Reșița, mureau șapte militari în termen ai Regimentului 17 Rachete Antiaeriene. Alți revoluționari mureau în Centrul Civic. Monumentul din curtea regimentului și troița din centrul orașului amintesc mereu de sacrificiul lor. În fiecare an, eroii sunt comemorați pe 22 decembrie. Așa s-a întâmplat și-n 2021. În curtea regimentului un sobor de preoți a oficiat ceremonialul religios, au fost depuse coroane, au fost rememorate evenimentele de atunci!
REȘIȚA – O țară care, după 32 de ani de la căderea comunismului, încă-și caută drumul spre democrație. Asta crede prefectul Cristian Gâfu, în ‘89 un tânăr care abia împlinise 16 ani și care s-a format ca om după Revoluție!
CARANSEBEŞ – Decizia a fost luată miercuri de aleșii locali, reuniți într-o nouă ședință de îndată. Aceștia au aprobat introducerea unui nou articol în hotărârea din luna aprilie a acestui an, prin care s-au stabilit impozitele și taxele locale în 2022. Mai precis, s-a aprobat ca și revoluționarii să fie scutiți de impozitul pe mașină!
REȘIȚA – Au fost premiați sportivii de la atletism, înot, lupte și gimnastică artistică, pentru rezultatele obținute la competițiile la care au participat!
CARANSEBEŞ – Vineri, 24 decembrie, va fi inaugurat punctul aeromedical SMURD din municipiul de pe Timiş şi Sebeş!
CARAȘ-SEVERIN – Trei cărășeni sunt suspectați că ar fi deținut, fără drept, mari cantități de articole pirotehnice!
REȘIȚA – Pe Ion Bobeică, președintele filialei Reșița a Uniunii Artiștilor Plastici, colțul amenajat în incinta Galeriei „Agora” îl duce cu gândul la casa bunicii. În această perioadă, galeria găzduiește o amplă expoziție de pictură, grafică și sculptură prilejuită de perioada sărbătorilor de iarnă. Iubitorii artei sunt invitați să viziteze expoziția de la „Agora”, deschisă până pe 10 ianuarie 2022!
