ADVERTORIAL. Echipa BEST BASU CLEAN are grijă să scăpaţi de grijile curăţeniei şi să câştigaţi mai mult timp pentru dumneavoastră!
REȘIȚA – Încă o dată, mărșăluitorii reșițeni au demonstrat că sunt cei mai buni din țară, la prima competiție oficială din 2024! Sportivii au cucerit 8 medalii la Campionatul Naţional de iarnă pentru seniori şi tineret, organizat la București. De asemenea, Narcis Mihăilă a fost selecționat în echipa națională pentru Campionatele Balcanice din Turcia!
CARAŞ-SEVERIN – Peste 160 de zimbri trăiesc în prezent în Munţii Ţarcu, estimarea fiind făcută de activiştii de mediu de la WWF România. Zimbrii nu mai sunt considerați o specie vulnerabilă în ţara noastră, asta datorită proiectului derulat de două ONG-uri!
REȘIȚA – A V-a ediției a Memorialul „Corneliu Bușu” la șah s-a desfășurat duminică, 14 noiembrie, în incinta Sălii Polivalente din Reșița. 70 de jucători din toată țara s-au aliniat la startul competiției, iar fondul de premiere a fost unul extrem de generos!
FENEȘ – Moara Ponorenilor, una din cele patru mori care mai există în satul de la poalele Munților Țarcu, a…
CARAŞ-SEVERIN – De curând, administraţia locală din Oraviţa a aprobat darea în folosinţă gratuită a două suprafeţe de teren către Mănăstirea Călugăra, în vederea înfiinţării unui centru de reabilitare pentru persoanele cu dizabilităţi!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
MEHADIA – Bărbatul, care conducea haotic, a fost raportat de alt șofer. Oamenii legii au constatat că avea o alcoolemie de 1,03 mg/l alcool pur în aerul expirat!
MOLDOVA NOUĂ – Astfel se situează, potrivit edilului din Moldova Nouă, grupul consilierilor din Moldova Nouă, vinovați de majorarea fără precedent a taxelor!
CARANSEBEȘ – Puțin probabil spre niciodată, dacă e să ne luăm după ultimele discuții din Consiliul Local Caransebeș, acolo unde problema spitalului de boli infecțioase a fost dezbătută în prezența managerului Adrian Dumbravă!
CARANSEBEȘ – Panoplia cetăţenilor de onoare ai municipiului Caransebeș s-ar putea îmbogăţi mâine cu trei nume noi. Asta pentru că pe masa aleşilor locali se află mai multe proiecte de hotărâre privind acordarea titlului de Cetăţean de Onoare al Caransebeşului pentru trei personalităţi care s-au remarcat în domeniile în care activează!
REȘIȚA – Finanțarea obținută vizează extinderea cu 13 km a rețelei de iluminat public din Reșița pe mai mult de 20 de străzi!
GORNEA – Arheologii Muzeului Județean de Etnografie și al Regimentului de Graniță din Caransebeș au descoperit peste 40 de morminte din secolele XI – XIII în satul Gornea!
CARAȘ-SEVERIN – O echipă a operatorului județean de apă s-a alăturat celor implicați în derularea lucrărilor de la obiectivul sanitar!
MOLDOVA NOUĂ – Administrația locală estima că investitorii turci vor mai avea de lucru încă doi ani pentru hârtii și infrastructură, după alți doi ani și jumătate de muncă intensă pentru obținerea noii licențe pe 20 de ani. Și vor exploata de două ori și jumătate mai mult decât s-a exploatat în vremurile bune, dinainte de `89, iar orașul din Clisură va fi principalul beneficiar al redevenței!
SOCOL – Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Socol au surprins patru cetățeni indieni care trecuseră granița din Serbia în România, ajutați de un cetățean român!
CARANSEBEȘ – O zonă mai puțin vizată în ultima perioadă de îmbunătățiri edilitare primește o nouă imagine în aceste zile, grație unei investiții de la bugetul local al Caransebeșului. Se întâmplă în cartierul Balta Sărată, acolo unde au demarat mai multe lucrări de modernizare, unele deja finalizate, altele în curs!
CARAȘ-SEVERIN – Imaginile deosebite cu cei şase puişori de lup, împreună cu părinţii lor, au fost surprinse de camerele de monitorizare amplasate în Parcul Naţional Semenic-Cheile Caraşului!
REȘIȚA – Ne supăram de multe ori noi, reșițenii, că timișorenii ajunși la noi zic că Reșița e o stradă și atât. Cum, capitala noastră, a Banatului de Munte? Ei, bine, constatăm acum, pe propria piele, când s-au urnit lucrările la tramvai, că Reșița chiar este o stradă!
REŞIŢA – Lucrările de asfaltare a drumului de centură, pe o porțiune de 1,2 km, de la intersecția cu fabrica de oxigen până la uzina de apa, au fost finalizate!
