REŞIŢA – Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa a efectuat mai multe testări ale personalului medical pentru identificarea anticorpilor de tip IgG şi IgM pentru infecţia cu SARS-COV2. Potrivit directorului medical, dr. Jaro Marşalic, până în prezent, personalul medical din cadrul Laboratorului de Analize Medicale a efectuat un număr de 718 teste, dintr-un total de 2.000!
REŞIŢA – Ultimele componente ale aparatului RT-PCR de diagnosticare a infecțiilor SARS-COV2, achiziționat de către Consiliul Județean Caraș-Severin, au ajuns deja la Spitalul Județean de Urgență Reșița. Noul aparat realizează 96 de teste la 3 ore, iar suma alocată pentru achiziționarea acestuia este de circa 1,1 milioane lei!
REŞIŢA – Faptul că nu mai avem decât zece bolnavi internaţi în judeţ, plus unul la Timişoara, nu înseamnă că spitalele suport COVID-19 vor reveni la funcţionalitatea dinaintea epidemiei!
REŞIŢA – E semn bun, fiindcă de şase zile Direcţia de Sănătate Publică din Caraş-Severin raportează acelaşi număr de infectări, ceea ce înseamnă că s-a stabilizat!
CARAŞ-SEVERIN – Un aparat RT-PCR de diagnosticare a infecțiilor SARS-COV2, a cărui valoare este de circa 1,1 milioane lei, va ajunge la Spitalul Județean de Urgență Reșița, iar alocarea banilor, din excedentul bugetului Consiliului Județean Caraș-Severin, a fost aprobată joi, 30 aprilie 2020, în ședință extraordinară!
REȘIȚA – Spune primarul Ioan Popa, care a ţinut să precizeze ce măsuri s-au luat pentru a ajuta unitatea spitalicească, deşi aceasta nu se află în subordinea municipalităţii reşiţene!
CARAȘ-SEVERIN – Și al 497-lea la nivel național este cel al unui bărbat de 72 ani, după cum a anunțat Ministerul Sănătății în această seară!
MĂURENI – Chiar dacă au fost o serie de comentarii aprige, în special la adresa presei, alternanţa testelor COVID în cazul preotesei de la Măureni are o explicaţie medicală! Cel puțin asta spune noul șef al DSP, chirurgul Romeo Dumitrescu!
CARAŞ-SEVERIN – Asta am putut desprinde din cuvintele prefectului Cristian Gâfu, în cadrul unei conferinţe de presă care a făcut lumină în cazul suspendării conducerilor Direcţiei de Sănătate Publică şi a Spitalului Judeţean de Urgenţă din Reşiţa!
REŞIŢA – Înainte să moară, femeia a spus că a intrat în contact cu un suspect de COViD, încă neconfirmat. Familia se aştepta ca femeia să îşi revină, să i se facă operaţie, însă după două ore a murit. Spitalul Judeţean Reşiţa a prezentat presei punctul de vedere al instituţiei!
