REŞIŢA – Clădirea cunoscută reşiţenilor drept Hala Minda va fi reabilitată prin finanţare europeană, urmând să devină un centru expoziţional pentru lucrări în metal ale sculptorilor de pretutindeni!
REŞIŢA – Deocamdată, Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa poate rezolva cazurile de COVID-19, inclusiv pe cele care au nevoie de îngrijiri speciale la ATI!
REŞIŢA – Şi la Reşiţa s-au epuizat rapid cele câteva doze care au sosit în a doua jumătate a lunii septembrie, peste numărul de doze care au fost trimise pentru precomenzi!
CARAȘ-SEVERIN – Aşa cum ne-a obişnuit, reşiţeanul Graţian Mihăilescu, liderul comunităţii UrbanizeHub, specialist în urbanizarea oraşelor, a cuprins într-un studiu făcut recent patru oraşe din Caraş-Severin!
CARAŞ-SEVERIN – Numărul şcolilor care funcţionează în scenariul roşu a crescut, ajungând la 11. Potrivit situaţiei transmise vineri de Inspectoratul Şcolar Judeţean Caraş-Severin, din totalul de 409 de unităţi şcolare, alte 270 sunt în scenariul verde şi 128 funcţionează în scenariul galben!
CARAŞ-SEVERIN – Un demers important pentru corelarea ofertei educaționale cu cererea pieței muncii este acela în care operatorii economici sunt invitați să-şi exprime solicitarea de implicare în școlarizarea elevilor din învățământul profesional și învățământul dual!
REŞIŢA – Edilul i-a avertizat pe pagina sa de socializare, în special pe tinerii care mănâncă seminţe şi distrug amenajările din parcuri, că va lua măsuri dure!
CARAȘ-SEVERIN – Măsurile au fost luate de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Caraș-Severin, după ce în ultimele 48 de ore s-a constatat că rata de incidență a depășit pragul stabilit de 1,5 cazuri de infectare cu Covid-19 la 1000 de locuitori. Localitățile vizate sunt Reșița, Gârnic, Lupac, Văliug, Constantin Daicoviciu, Târnova, Zorlenţu Mare, Sacu, Bănia, Obreja, Caraşova şi Păltiniş!
REȘIȚA – ACS Banat Girls Reșița a câștigat miercuri, 7 octombrie, la limită, scor 1-0, partida din deplasare cu Selena SN Constanța. Singurul gol al partidei a fost înscris de atacantul Adelina Ion (minutul 5), iar fetele i-au dedicat victoria fotbalistei Andreea Dumitru, care se află în perioada de recuperare după o accidentare gravă!
REȘIȚA – Așa cum a anunțat de ceva vreme primarul Nelu Popa, s-a trecut la demolarea garajelor din spatele Blocului Fetelor. Buldozerul a intrat în cele 16 garaje pe care le-a pus la pământ, pentru a face loc unor locuri de parcare și unei alei care va face legătura între străzile Bielefeld și Bălcescu!
