CARAŞ-SEVERIN – Deocamdată, testele le fac simptomaticii şi persoanele cu care aceştia vin în contact, sperându-se ca de săptămâna viitoare să se poată face teste pentru toţi cei care vor!
CARAŞ-SEVERIN – După cum v-am informat zilele trecute, o femeie de 28 de ani din Oraviţa, bolnavă de COVID, a refuzat internarea şi s-a izolat cu familia (soţul, copilul şi bunica) la Nicolinţ. Ghinionul a făcut că şi copilul femeii s-a îmbolnăvit, ambii fiind acum internaţi în spital!
CARAŞ-SEVERIN – În contextul cifrelor îngrijorătoare legate de Covid, Cristian Gâfu, prefectul judeţului a dorit să facă apel la cetăţeni, să-i îndemne să păstreze simţul civic de care au dat dovadă pe parcursul stării de urgenţă!
CARAȘ-SEVERIN – Avertismentul prefectului Cristian Gâfu a fost lansat la şedinţa extraordinară a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Caraş-Severin!
CARAŞ-SEVERIN – Destituit iniţial pentru neîndeplinirea atribuțiilor de serviciu, Dan Miloş a revenit în fruntea Direcţiei de Sănătate Publică din Caraş-Severin. Mai exact, ieri după -amiază, lui Miloş i-a încetat detaşarea pe funcţia vacantă publică de conducere la DSP Giurgiu , iar de azi a revenit în cea de director al DSP Caraş!
REŞIŢA – În această dimineaţă, Instituţia Prefectului a comunicat un nou caz de infestare cu noul coronavirus, asta după ce judeţul Caraş-Severin tocmai primise patru stele pentru că nu înregistrase nici un caz nou, timp de mai bine de 30 de zile!
REŞIŢA – Mai mult, Cristian Gâfu, într-un dialog aprins cu Liubiţa Raichici, a spus că degeaba facem infrastructură dacă nu avem ce să arătăm oamenilor, adăugând că: „nu ne putem plimba numai noi de noi prin judeţ“!
OŢELU ROŞU – Este vorba de cartierul Cireşa din oraşul de pe Valea Bistrei, unde apa a atins cote inimaginabile, iar 20 de persoane, dintre care 12 copii şi 8 adulţi, au rămas izolate!
CARAŞ-SEVERIN – Spune prefectul judeţului după ce a discutat cu toţi factorii responsabili, urmând să fie făcute demersuri, astfel încât cărăşenii să nu mai fie nevoiţi să bată, pentru urgenţe, la porţile stomatologilor din Timiş!
CARAŞ-SEVERIN – Cristian Gâfu, prefectul judeţului, a ţinut să transmită în mod special mulţumiri personalului medical direct implicat în perioada pandemiei, din spitalele Reşiţa şi Caransebeş, dorind să nominalizeze pe fiecare!
