REȘIȚA – Reșița Locomotives a câștigat cu scorul de 37-35 partida cu Timişoara 89-ers și astfel a obținut calificarea în play-off-ul Campionatului Național de fotbal american! În play-off, care se va juca în 19-20 noiembrie, Reșița va juca cu Mureș Monsters. Formația din Mureș s-a impus în fața reșițenilor cu 44-6 în actualul sezon!

„Nu poți să îți dorești altceva decât să trăiești un asemenea meci cu răsturnări de scor, exact cum am presimțit înainte de joc. Meciurile dintre noi și Timișoara sunt mereu frumoase, de data asta am reușit noi să ieșim învingători. La pauză ne-au condus ei, dar am vrut să arătăm că ăsta e terenul Reșiței şi că aici nu se câștigă așa de ușor. Am pus foarte mult suflet în pregătirea meciului, am reușit să ne distanțăm puțin și ar trebui să ne fie o lecție ceea ce a urmat. Am început să ne relaxăm. Am început să băgăm rezervele și uite că era să ne coste. S-au apropiat, felicitări Timișoarei că au luptat până în ultimul minut și erau cât pe ce să ne egaleze și nu se știe ce se putea întâmpla. Intram în prelungiri și acolo orice se poate întâmpla. Dar este o bucurie de nedescris pentru noi toți că am învins. Până la urmă, calificarea asta în play-off este rezultatul muncii de luni de zile. Am început antrenamentele în sala de forță încă din martie. Am depus foarte multă muncă în pregătirea campionatului. Suntem bucuroși că suntem în play-off. Eram sigur că toate echipele se vor întări, drept dovadă și calitatea meciurilor a fost mult mai mare decât în anii trecuți. Sunt bucuros că reușim să reprezentăm Reșița frumos și că ne-am calificat în play-off în dauna unor echipe ca și Timișoara sau alte formaţii din București. Suntem mândri de ce am realizat până acum. În play-off o să avem un meci foarte greu la Târgu Mureș. Ei au arătat că sunt o echipă extrem de puternică. Mergem să ne jucăm șansa, nu se știe niciodată. Poate reușim să facem o surpriză. Publicul a fost extraordinar. Vreau să le mulțumesc, au fost alături de noi și în ultimele momente chiar am simțit că jucăm pentru oraș, pentru ei și că ne încurajează să reușim să obținem victoria. Le mulțumesc din suflet”, a spus Raul Siladi, fondatorul echipei.