Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – Municipiul va deveni, în weekendul 7–8 iunie, capitala muzicii ușoare românești, prin găzduirea, pentru prima dată, a Festivalului Național Concurs ”Voci de 5 Stele”. Evenimentul este organizat de Centrul Județean pentru Cultură și Artă Caraș-Severin, în parteneriat cu Casa de Cultură a Studenților din Reșița și Universitatea Babeș-Bolyai!

CARAȘ-SEVERIN – De data aceasta vorbim despre microbuze cu 16+1 locuri, care vor ajunge la 11 primării. Proiectul este implementat de Consiliul Județean în parteneriat cu 39 de primării din județ, care beneficiază astfel de mijloacele de transport verzi, și are o valoare totală de 35.900.719,36 lei, din care 30.168.671,73 lei sunt bani nerambursabili din PNRR (toate fără TVA)!

VEST. Întreaga comunitate a Universității de Vest din Timișoara aniversează 80 de ani de la înființare în spiritul care a consacrat-o, unul al performanței și al excelenței, ca rezultat gradual și permanent al unui demers perseverent realizat de cadre universitare, cercetători și studenți, alături de parteneri din comunitate.

REȘIȚA – Ediția a XIII-a a Campionatelor Naționale de înot Masters a avut loc în perioada 18-19 mai, la Complexul Municipal de Sport şi Sănătate „Ioan Schuster” din Reșița! Au participat 156 de înotători, de la 34 de cluburi din țară, care au fost împărțiți pe categorii de vârstă, competiția fiind organizată de federația de profil, cu sprijinul clubului Reșița 07!

Caraş-Severin, Romania







Advertorial

Ştirile judeţului Caraş-Severin

CARANSEBEȘ – Ultima etapă din play-off-ul Ligii a V-a a consemnat o nouă victorie la scor a liderului, 8-0 cu Viitorul Vărădia, la final caransebeșenii fiind premiați de conducerea AJF-Caraș-Severin pentru promovarea în Liga a IV-a!

CARANSEBEŞ – În urmă cu câțiva ani era un focar de infecție, după ce a fost închisă din lipsă de elevi. Azi e o clădire care a prins viață prin Liceul Baptist Reșița, filiala Caransebeș. Deocamdată, cu elevi de ciclu preșcolar, primar și gimnazial într-o clădire renovată aproape în totalitate, atât cu ajutorul comunității baptiste, cât și al Primăriei Caransebeș!

CARAȘ-SEVERIN – Zilnic ne parvin informaţii de tot felul. Unele nu pot fi dezvoltate astfel încât să iasă articole de  ziar. Altele sunt amuzante, altele chiar inutile. Încercăm să vă mai plimbăm printre şuşoteli de prin toate domeniile, jocuri de culise de prin politică. Toate au un sâmbure de adevăr, asta să vă fie clar, însă modul în care sunt scrise le duce în zona pamfletului. Că sunt utile sau inutile, vedeţi voi! Noi vi le oferim pentru că le ştim. Şi, credeţi-ne, ştim multe!

CARANSEBEȘ – Primarul Caransebeșului a semnat marți contractul de 2 milioane de lei cu firma timișoreană care a câștigat licitația de construire a autobazei. Aceasta va fi ridicată la intrarea dinspre Oțelu Roșu și cuprinde, pe lângă locurile de garare, și patru stații de încărcare lentă și două de încărcare rapidă a autobuzelor electrice!