Caraş-Severin, Romania

TIMIȘOARA. Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) a inaugurat noul „Laborator de Jurnalism”, un spațiu educațional și de producție media ultramodern, unic în vestul țării. Proiectul aduce la UVT un studio de televiziune și podcast complet echipat la standarde profesionale, dedicat formării noii generații de jurnaliști, comunicatori și creatori de conținut.

REȘIȚA – Fiind doar o chestiune de procedură, consilierii locali au adoptat fără discuții, ieri, două proiecte de hotărâre vizând această investiție! Motivul pentru care Consiliul Local a fost convocat de îndată l-a reprezentat o „chestiune de calendar“, după cum a explicat primarul Ioan Popa, la finalul ședinței de miercuri, 9 aprilie!

Caraş-Severin, Romania







Advertorial

Ştirile judeţului Caraş-Severin

REȘIȚA – Încă un tramvai reșițean a fost implicat într-un accident rutier, de această dată produs indirect. Mai exact, în jurul orei 11.00, un bărbat în vârstă de 68 de ani, care conducea un autoturism în municipiu, dinspre Muncitoresc spre Centrul Civic, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat în stația de tramvai din Muncitoresc!

VEST. Lucrările au inclus executarea a 25.560 de metri pătrați de tastări locale, excavarea sistemului rutier existent și îmbunătățirea terenului cu fundație de lianți hidraulici. De asemenea, a fost refăcut stratul inferior de fundație din balast, urmat de stratul superior din piatră spartă!

CARANSEBEȘ – Vă informam duminică despre un scandal produs la un magazin non-stop din centrul Caransebeșului, unde un tânăr de 26 de ani a spart geamurile magazinului și apoi a amenințat cu un cuțit mai multe persoane, agresându-le fizic. Ei bine, reținut pentru 24 de ore de polițiști, agresorul a fost lăsat în libertate de magistrați!

REȘIȚA – Cel mai talentat fotbalist de la Centrul de copii și juniori din ultimii ani, Ianis Doană, s-a înțeles cu CSA Steaua și va evolua pentru roș-albaștri în noul sezon al Ligii 2!  Această mutare nu i-a picat deloc bine directorului Cristi Bobar, dar nici antrenorului Flavius Stoican, însă șeful din Valea Domanului a mărturisit că nu a avut ce face!

REȘIȚA – CSM Reșița a efectuat luni, 23 iunie, primul antrenament de după vacanță, iar Stoican a avut la dispoziție un lot de 22 de jucători! Au plecat mulți fotbaliști de la clubul rosso-ner și a venit deocamdată doar Nicu Modan, de la Dumbrăvița. Au plecat Gaspăr, Goga, Bocșan, Haită, Doană, Fărăgău, Lascu, Samake și Tucaliuc. Exclus din lot este Rimovecz, care nu s-a prezentat la primul antrenament!