REȘIȚA – Lucrările de reabilitare la stadionul de atletism de la Intim continuă. Mai multe suprafeţe de lucru pentru antrenamente…
CARAŞ-SEVERIN – Deşi exprimarea lirică e cea care predomină la început de primăvară, nici abordarea statistică nu e de neglijat. Din totalul populaţiei rezidente în judeţ, la 1 ianuarie 2022, 51,6% la sută o reprezintă femeile, ponderea acestora fiind uşor mai pronunţată în mediul urban comparativ cu cel rural, unde este egală cu cea a bărbaţilor!
BĂUȚAR – La capătul discuției cu primarul Romeo Răduță, am reținut că obiectivele momentului în comună sunt rețeaua de apă, cea de canalizare și drumurile. Primarul se arată mulțumit de ritmul lucrărilor la rețeaua de canalizare și la drumuri, existând chiar proiecte de extindere. Nu la fel de bine decurg lucrările la rețeaua de apă. Însă, pe lângă aceste obiective, primăria are în vizor și altele, pentru care a depus mai multe proiecte!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Studenții Daria Grigoroiu, Remus Rădoi si Cristian Roiban, de la programul de studii Educație Fizică și Sport din cadrul UBB Reșița, au reușit să câștige patru medalii la Campionatele Naționale Universitare de atletism!
CARAȘ-SEVERIN – Multe din cursurile de apă au depășit cota de atenția, la Valeapai și Brebu râul Pogăniș depășind cota de inundație. Iar cei de la Rușchița au rămas fără curent!
CARAŞ-SEVERIN – Coşmarul fostului TMK, actual Artrom Steel Tubes, este departe de a se fi terminat! Conducerea companiei încă aşteaptă ca autorităţile să analizeze tranzacţia şi faptul că firma are acţionariat nou, pentru ca blocajele să înceteze!
CARANSEBEȘ – Municipiul Caransebeș, al doilea oraș liber din România în Decembrie 1989 chiar și după spusele revoluționarilor timișoreni prezenți azi în urbea gugulană, a marcat cei 31 de ani de la Revoluție!
ROMÂNIA. Anunțul a fost făcut ministrul Marcel Vela, potrivit căruia noul spital va avea și o bancă de plasmă covalescentă unde vor putea dona toți angajații MAI care au avut Covid-19. Șeful MAI a anunțat construirea unei noi unități medicale după ce un teren al Academiei de Poliție a fost trecut în proprietatea Spitalului de Urgență „Prof. Dr. Dimitrie Gerota”!
CARAŞ-SEVERIN – Potrivit unui comunicat al Grupului Ecologic de Colaborare Nera, câteva ONG-uri din Republica Serbia, cu care activiştii de mediu cărăşeni colaborează de mai mult timp pentru monitorizarea conservării patrimoniului natural de pe cursul râului Nera, au sesizat că pe malul românesc s-au executat tăieri ilegale de arbori!
CARAŞ-SEVERIN – 315 sancţiuni au fost aplicate, în weekend, cărăşenilor care n-au puratat mască. În total, amenzile au ajuns la 56.000 de lei!
REŞIŢA – Într-una din serile trecute, în jurul orei 20.00, un poliţist de la Serviciul Județean de Poliție Transporturi, aflat în timpul liber, la cumpărături într-un supermarket din Reșița, a prins și imobilizat un tânăr de 23 de ani, care a încercat să fugă după ce ar fi furat mai multe bunuri din magazin!
CARANSEBEŞ – După cazul tragic al tinerei din Reșița care a decedat la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) unde fusese internată pentru Covid-19, medicii care au îngrijit-o au explicat cum au stat lucrurile din punctul lor de vedere!
CARANSEBEȘ – Conducerea municipalității a trasat deja principalele direcții pentru proiectele care se vor derulate în următorii ani în municipiul de pe Timiș și Sebeș!
CARAȘ-SEVERIN – Pentru că de când conduce județul, de foarte multe ori, primarul Reșiței sau angajați din Primărie au fost văzuți în preajma președintelui Consiliului Județean, existând comentarii că s-ar amesteca în treburile județului, Romeo Dunca a lămurit și acest aspect, spunând că „este neînțelegerea oamenilor care judecă acest lucru“!
REȘIȚA – Peste tot sunt oameni, cuvinte, gânduri. Toți așteptăm Sărbătorile. Doar grijile, stările sufleteşti şi realităţile diferă. Nici grijile de azi, nici incertitudinea de mâine nu trebuie să ni le umbrească. Gândiţi-vă la steaua care vesteşte înnobilarea sufletelor noastre şi nu lăsaţi pe nimeni şi nimic să vă fure bucuria Crăciunului!
CARAȘ-SEVERIN – Asta a răspuns președintele Consiliului Județean, Romeo Dunca, întrebat la finalul ședinței de vineri dacă banii împărţiţi de Guvern zilele trecute au fost repartizați pe criterii politice la primării!
