REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană titrează că a făcut „încă un pas pentru digitalizarea modalităților de plată“, pe o reţea de…
REŞIŢA – Pentru reabilitarea scărilor din Moroasa II, administraţia locală va aloca peste 12 milioane de lei. Proiectul este unul de amploare şi prevede reconfigurarea întregii zone!
EFTIMIE MURGU – Zona centrală, sala de evenimente și drumurile sunt în vederile Primăriei Eftimie Murgu!
REŞIŢA – Promite primarul Ioan Popa, mărturisind că are sprijinul Guvernului de dreapta pentru a afla exact cât contribuie la stat firmele reşiţene. Mai ales că o bună felie din aceşti bani ar trebui să se întoarcă la Primărie, lucru care s-ar fi făcut cu ocaua mică sub guvernarea social-democraţilor.
CARAȘ-SEVERIN – Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a emis ordinul prin care noul punct vamal, care va fi inaugurat astăzi,…
REȘIȚA – Cele două campionate județene de șah la timpi mai mici de gândire (blitz-ul la 3 minute, cu 2 secunde increment și rapidul la 15 minute, cu 5 secunde increment) au adus cu ele multe ambiții.
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Scriem asta după ce, în ultima perioadă, ritmul lucrărilor din zona Govândari s-a intensificat. În intersecția din zona Kaufland, asfaltul a fost deja turnat pe o parte a zonei carosabile, la Victoria se lucrează intens, iar la Intim muncitorii fixează linia!
CARANSEBEȘ – Investiția aparține Primăriei Caransebeș, astfel că din această săptămână cei aproape 1200 de elevi au din nou acces la consultații și tratamente dentare gratuite!
LUPAC – AFC Voința Lupac a câștigat sâmbătă, 11 martie, scor 3-2, partida de pe teren propriu cu ACS Viitorul Șimian, din etapa a XVI-a a Ligii 3, Seria a VII-a! Chiar dacă echipa lui Adrian Enășescu a câștigat, „croații” au rămas pe același loc în clasament, 6, cu 24 de puncte. Pentru Voința au înscris Banac, Săndescu și Cristodulo!
REŞIŢA – Pentru că nu reciclăm cât trebuie, municipalitatea a pierdut, într-un an, banii cu care ar fi putut moderniza o parcare de 50 de locuri sau ar fi putut asfalta un kilometru de drum public…
CARAŞ-SEVERIN – Ghişeul Serviciului de Cazier Judiciar, Statistică şi Evidenţe Operative din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție funcţionează după un program de lucru cu publicul modificat. Astfel, veţi găsi deschis în zilele de luni, miercuri şi joi, între orele 10.00 şi 13.00, marţi, de la 10.00 la 12.00 şi de la 16.00 la 18.00, iar vineri, între 10.00 şi 12.00!
CICLOVA ROMÂNĂ – Chiar înainte de închiderea celui de-al II-lea apel de proiecte pentru finanţarea tabletelor şcolare şi a echipamentelor IT pentru activităţi didactice, Primăria Ciclova Română a depus un asemenea proiect!
REȘIȚA – ACS Mundo Reșița își mărește echipa, iar din prima zi a lunii februarie, antrenorul Gabi Boldea se va ocupa de filiala clubului din satul Valea Bistrei!
REȘIȚA – Primăria nu va mai retrage echipa CSM Reșița din Liga Zimbrilor, dar în schimb va renunța la jucătorii cu salarii mari și se va axa pe tineri!
CARAŞ-SEVERIN – În urma soluţiei ÎCCJ de la Bucureşti la recursul BEC din procesul cu Adrian Torma și PSD Caraș-Severin, vestea că acesta a pierdut definitiv a dus la câteva reacții ale politicienilor cărăşeni, mai ales din partea adversarilor, de acum, fostului edil de la Moldova Nouă!
CARANSEBEȘ – „Nu înțeleg cum știe Reșița atât de bine situația din Caransebeș”, a spus primarul Felix Borcean, după ce Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) nu și-a dat avizul pentru înființarea unei clase pregătitoare de învățământ confesional!
REŞIŢA – Managerul Spitalului Judeţean, într-o scrisoare trimisă redacţiei, se revoltă pe o amendă dată de DSP, întrebând sistemul de ce unitatea pe care o conduce a fost amendată: „Avem buget, dar regele e dezbrăcat!“
REŞIŢA – „Începem un weekend de iarnă autentică, transmite primarul Ioan Popa. Vom avea parte de temperaturi negative și zăpadă. Nu vrem să vi-l stricăm, dar ne-am bucura tare dacă zăpada de pe trotuarele imobilelor, aleilor, parcărilor pe care le dețineți ar fi îndepărtată în timp util. Și ne-am bucura și mai tare dacă veți face asta din spirit civic, nu de frica unor sancțiuni“.
CARAŞ-SEVERIN – Ministerul Sănătăţii a dat undă verde pentru folosirea dozelor de vaccin antigripal rămase pe stoc în depozitele DSP-urilor şi a extins vaccinarea la toate grupele populaţionale. Direcţia de Sănătate Publică din Caraş-Severin anunţă că oricine vrea să se imunizeze contra gripei sezoniere poate să solicite vaccinarea antigripală de la medicul de familie!
