CARAȘ-SEVERIN – AFC Voința Lupac a câștigat cu scorul de 4-1 jocul cu CSO Retezatul Hațeg, din ultima etapă a…
REȘIȚA – Vacanța a fost destul de lungă pentru handbaliști, care s-au întors de luni la treabă, iar în această perioadă lotul a și suferit câteva modificări! Cele mai importante plecări de la clubul reșițean ar fi cele ale lui Marian Negru, care s-a transferat în Liga Națională la CSM Făgăraș, și Raul Heimbach, fost jucător de bază în ultimele sezoane!
REȘIȚA – 50 de lucrări semnate de 50 de membri ai Asociației Pictorilor Acuareliști au fost expuse pe simezele sălii „Ion Stendl“!
CARAȘ-SEVERIN – În cursul zilei de ieri, la ora 18.18, pe bulevardul Muncii din municipiul Reșița s-a produs un accident rutier, un copil de 12 ani fiind surprins și accidentat de un autoturism!
CARAȘ-SEVERIN – Ministrul PSD al Finanțelor a schimbat paradigma de construcție bugetară astfel încât banii publici să fie cheltuiți cu…
REȘIȚA – În perioada 27-30 octombrie s-au desfășurat, la București, Campionatele Balcanice de U15 și U17 la lupte greco-romane, libere și feminine! Reșițeanca Elvira Drăgan a luat argintul la U15, la categoria 42 de kg și a obținut locul I cu echipa. Tehnicianul Florin Dință a participat la această competiție din postura de antrenor de lot național la băieți!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Până atunci, actualii primari, consilieri locali/județeni și președinți de CJ își exercitată mandatele obținute în septembrie 2020!
CARAȘOVA – Petru Bogdan, primarul comunei Carașova, a anunțat recent o serie de proiecte ambițioase menite să îmbunătățească infrastructura și calitatea vieții în comună!
REŞIŢA – În cadrul celei de-a treia expoziţii naţionale de pictură în acuarelă, ce se va desfăşura în incinta Muzeului Banatului Montan la începutul lunii august, vor fi expuse lucrările a 50 de pictori români!
CARAŞ-SEVERIN – În ariile protejate din Parcul Naţional Cheile Nerei se estimează că mai trăiesc doar 3 perechi de şoimi călători, specia fiind atent monitorizată de activiştii de mediu de la WWF România!
REȘIȚA – Proiectul „Sănătate prin înot, ajuns la cea de-a III-a ediție, este inițiat de Primăria Municipiului Reșița și s-a desfășurat sâmbătă, 27 mai, la Complexul Municipal de Sport și Sănătate „Ioan Schuster’’!
ANINA – Trei sportive legitimate la Sport Star Anina au reușit să cucerească medalii la competiția desfășurată la Oradea!
REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat sâmbătă, 27 mai, cu scorul de 5-0, partida retur cu ACSO Filiași, din semifinala barajului pentru promovarea în Liga 2! După 2-2 în tur, băieții lui Călin Cheregi au reușit să se impuna fără nicio emoție, grație golurilor înscrise de Aboubacar Gakou (minutul 20), Bogdan Szijj (minutul 33), Marian Drăghiceanu (minutul 45) și Sebastian Velcotă (minutele 70 și 84)!
REŞIŢA – A fost tema conferinţei susţinute vineri la Centrul UBB de către prof. univ. Mircea Miclea. În plină grevă a profesorilor, Reşiţa a primit vizita a doi foşti miniştri ai Educaţiei în cadrul unui eveniment moderat de Daniel Funeriu!
REȘIȚA – Reșițeanul Daniel Crista (foto dr.), legitimat la secția de ciclism de la CSM Reșița, a cucerit medalia de argint la concursul International Track Cup, Omnium C1, desfășurat în Hong Kong! În urma acestui rezultat excelent, Daniel a făcut un pas important pentru calificarea la Olimpiada de la Paris, din anul 2024!
CARANSEBEŞ – Anul trecut, familia Rada din Caransebeş a făcut o vizită la Timişoara, una pe care, cu siguranţă, micuţul Ianis Rada n-o va uita niciodată!
REŞIŢA – Primăria municipiului a lansat în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP) achiziţia unui număr de şapte autoturisme noi, pur electrice, care urmează a înlocui actualele rable aflate în exploatarea unor instituţii subordonate, printre care şi Poliţia Locală!
REŞIŢA – Imagini pitoreşti din Banatul Montan, reţinute în fuga creionului sau peniţei lui Francisc Matiaş!
CARAȘ-SEVERIN – Nota un cărășean din Măureni, aflând vestea dată de Romeo Dunca: de marți, Călin Mircea Laza ia locul Alinei Stancovici. „Mi-am făcut datoria, în folosul celui care ajunge pe pat de spital. Îmi doresc ca acesta să primească o șansă în plus și să fie tratat onorabil!“, a spus președintele Consiliului Județean!
