REȘIȚA – Cu fiecare expoziție, Maia Truțulescu evoluează complex de la copilărie spre adolescență. N-o spunem noi, ci prof. Gabriel…
CARANSEBEȘ – E principala prioritate a managerului interimar Singh Bhupinder, care a demarat deja discuții cu medici pentru această specialitate. Nu este însă singura prioritate a doctorului Singh, deoarece numărul pacienților care se adresează ambulatoriului de specialitate este în creștere și pentru alte afecțiuni!
REȘIȚA – Vacanța a fost destul de lungă pentru handbaliști, care s-au întors de luni la treabă, iar în această perioadă lotul a și suferit câteva modificări! Cele mai importante plecări de la clubul reșițean ar fi cele ale lui Marian Negru, care s-a transferat în Liga Națională la CSM Făgăraș, și Raul Heimbach, fost jucător de bază în ultimele sezoane!
CARAŞ-SEVERIN – Spunea preşedintele Consiliului Judeţean după ce forul decizional a avizat favorabil proiectul privind „Reabilitarea şi modernizarea Aeroportului Banat-Caransebeş“, în cadrul şedinţei de luni!
REȘIȚA – Alătură-te lui, trimițând SMS cu textul „Facem” la 8845 pentru 2 euro pe lună sau la 8864 pentru…
CARANSEBEȘ – Primăria Caransebeș lucrează de pe acum la documentații pentru ca în primăvara viitoare să dea drumul la lucrările pe „Anghel Saligny”. Primele vizate, trotuarele cuprinse în proiectul „Modernizare și extindere trotuare în municipiul Caransebeș”, investiția fiind de peste 11 milioane de lei!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Cupa României la lupte, la categoria seniori, s-a desfășurat recent la Târgu Mureș, iar Reșița a reușit să aibă o sportivă pe podiumul de premiere! Este vorba despre luptătoarea Adam Tania, care a obținut medalia de argint la categoria 62 de kg. De asemenea, Andrei Bărbulescu s-a clasat pe locul 5, la categoria 57 de kg.
CICLOVA ROMÂNĂ – Primarul comunei Ciclova Română, Cătălin Golu, supraveghează stadiul lucrărilor pe şantierele deschise la cele două obiective: şcoala şi clădirea primăriei!
JOCURILE OLIMPICE. Canotoarele din echipajul de 8 plus 1 au adus astăzi a treia medalie de aur a României la Jocurile Olimpice de la Paris!
CARANSEBEȘ – Memorialul „Adalbert Batkai’’ la judo a avut loc la Lugoj, iar sportivii legitimați la Energetica CSM Caransebeș au reușit o nouă performanță notabilă! Aceștia s-au clasat pe primul loc la toate categoriile de vârstă la care au participat!
CARAȘ-SEVERIN – Edificiul vechi de peste trei veacuri a fost surprins într-o lucrare realizată de pictorul Lucian Popovici!
CARAŞ-SEVERIN – E singurul parametru înregistrat, după două luni, de staţia de monitorizare a calităţii aerului!
CARAŞ-SEVERIN – La peste 1 milion de lei se ridică costul lucrărilor de racordare la reţeaua de canalizare. Pentru copiii din comună, edilul va amenaja şi piste pentru biciclete!
REȘIȚA – Ediția a treia a festivalului va avea loc în perioada 16-24 iunie. Alătură-te echipei! Teatrul de Vest îi anunță pe cei doritori să dea o mână de ajutor la reușita evenimentului că se pot înscrie pentru asta la adresa de e-mail [email protected]. Trimite câteva informații despre tine și datele tale de contact la această adresă și pregătește-te să faci parte din echipa festivalului!
CARAŞ-SEVERIN – În ariile protejate din Parcul Naţional Cheile Nerei se estimează că mai trăiesc doar 3 perechi de şoimi călători, specia fiind atent monitorizată de activiştii de mediu de la WWF România!
REȘIȚA – Proiectul „Sănătate prin înot, ajuns la cea de-a III-a ediție, este inițiat de Primăria Municipiului Reșița și s-a desfășurat sâmbătă, 27 mai, la Complexul Municipal de Sport și Sănătate „Ioan Schuster’’!
ANINA – Trei sportive legitimate la Sport Star Anina au reușit să cucerească medalii la competiția desfășurată la Oradea!
REȘIȚA – CSM Reșița a câștigat sâmbătă, 27 mai, cu scorul de 5-0, partida retur cu ACSO Filiași, din semifinala barajului pentru promovarea în Liga 2! După 2-2 în tur, băieții lui Călin Cheregi au reușit să se impuna fără nicio emoție, grație golurilor înscrise de Aboubacar Gakou (minutul 20), Bogdan Szijj (minutul 33), Marian Drăghiceanu (minutul 45) și Sebastian Velcotă (minutele 70 și 84)!
REŞIŢA – A fost tema conferinţei susţinute vineri la Centrul UBB de către prof. univ. Mircea Miclea. În plină grevă a profesorilor, Reşiţa a primit vizita a doi foşti miniştri ai Educaţiei în cadrul unui eveniment moderat de Daniel Funeriu!
