VEST – Un deziderat al implementării proiectului transfrontalier implementat în sud-vestul României începând din octombrie 2023!
CARAŞ-SEVERIN – Primarul Bocşei, Mirel Pascu, este unul dintre primii care au adus în atenţie acest aspect, parlamentarii PSD promiţând că se vor implica pentru a face tot ce e necesar să sprijine acest demers!
REȘIȚA – În cadrul conferinței de presă ce a avut loc după ceremonia de Ziua Protecției Civile, Ioan Popa, primarul municipiului, a anunțat că odată cu achiziția celor două vile istorice, Vila Veche și Vila Roșie, municipalitatea a preluat și un adăpost de protecție civilă, cunoscut la UCMR sub numele de ALA (apărare locală antiaeriană)!
ORAVIȚA – În urma apelului primit prin serviciul 112, pompierii militari au fost chemați să intervină, marți seară, la ora 21.13, pentru descarcerare și acordarea primului ajutor medical în urma producerii unui accident rutier pe raza orașului Oravița!
REȘIȚA – Dorința Asociației Generale a Românilor Uniți Greco-Catolici (AGRU) Reșița, condusă de Bogdan Mihele (în mijloc), este de a…
REȘIȚA – La doar 6 ani, Andreas Fânaru a câștigat turneul Cupa Helios la tenis de câmp, desfășurat în data de 11 noiembrie 2023, la Timișoara! Andreas a câștigat turneul la categoria de vârstă maxim 9 ani, concurând cu adversari din județele Bihor și Timiș. Acesta este fratele tânarului tenismen Alexandru-Dan Fânaru!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – Lucrările de reabilitare a fântânii cinetice din Centrul Civic al Reșiței continuă, echipele Primăriei fiind surprinse în teren în timp ce montau plăcile de ceramică. Deși proiectul a întâmpinat întârzieri din cauza sezonului rece și a unor dificultăți tehnice, intervențiile au fost reluate. Echipa Direcției pentru Întreținerea Patrimoniului este responsabilă de aceste lucrări, după ce firma inițial contractată a renunțat la proiect!
REȘIȚA – Ioan Popa, primarul municipiului, a anunțat o investiție semnificativă în dotarea atelierelor de practică din liceele tehnologice ale orașului!
NAIDĂȘ – Autoturismul, valorând aproximativ 47.000 de euro, era deja înmatriculat în România, deși era căutat de autoritățile de peste Ocean. Totul s-a întâmplat luni, 24 februarie, în jurul orei 17, la Punctul de Trecere a Frontierei Naidăș, unde un cetățean român, de 40 de ani, la volanul unui autoturism înmatriculat în România, s-a prezentat pentru formalitățile de control!
ADVERTORIAL. La deschiderea magazinului de bricolaj Casa Alex Reșița, toți gospodarii, meșterii și cei care apreciază calitatea au fost întâmpinați de o echipă energică și tânără, în jur de 30 de angajați dedicați și profesioniști!
ORAVIȚA – Furtul s-a produs în noaptea de duminică spre luni, dintr-o mașină parcată pe o stradă din orașul Oravița. Maramureșeanul a fost prins chiar a doua zi!
CARAȘ-SEVERIN – Șeful județului spune că, indiferent dacă va câștiga alegerile sau nu, nu a uitat promisiunile făcute celor de la Ohăbița, Delinești și Apadia!
CARANSEBEȘ – Este vorba de Generală 8, din cartierul Cazărmii, pentru care primarul Felix Borcean a semnat ieri contractul cu firma care se va ocupa de renovarea energetică. Este aceeași firmă din Oțelu Roșu, Avalis 2002, care a câștigat zilele trecute licitația și pentru Generală 2. Investițiile sunt cu bani din PNRR și urmează acum emiterea ordinului de începere a lucrărilor!
CARAȘ-SEVERIN – Și ca să fie tacâmul complet, era și sub influența alcoolului și, posibil, a psihoactivelor! E isprava unui timișorean oprit în trafic de polițiștii din Oravița!
OȚELU ROȘU – Campionatul European de kickboxing ICO 2024 a avut loc în perioada 12-14 aprilie, iar din partea României a participat doar clubul ACS Complex Gym Oțelu Roșu!
VEST – E vorba despre elaborarea studiului de fezabilitate pentru tronsonul Caransebeș-Lugoj al drumului de mare viteză ce pornește de la Filiași, a cărei licitație a fost pe rând anulată, reluată, suspendată…
CARAȘ-SEVERIN – Colegi de partid și asociați în Ocolului Silvic „Banatul Montan“, cei doi edili au puține lucruri în comun, dar multe în contradictoriu!
REŞIŢA – Este vorba despre Rareș George Milotin, de la Colegiul Național „Traian Lalescu“, care a cucerit prima poziție în cadrul fazei naționale a competiției de proiecte de voluntariat Bert Mason Young Ambasador!
CARANSEBEȘ – Reputatul chirurg plastician preia, după câțiva ani de pauză, funcția de director medical al Spitalului Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC). Numirea a avut loc astăzi, și nu în urmă cu ceva timp, așa cum anunțau unii, primarul Felix Borcean luând act de demisia fostului director medical Ana-Maria Popescu!
