REŞIŢA – Pe final de an, aleşii locali au dat undă verde pentru reactualizarea studiului de fezabilitate pentru extinderea reţelei de gaze naturale în cartierele Moniom, Secu, Cuptoare şi Doman. Investiţia va fi posibilă prin accesare de fonduri europene!
CARAŞ-SEVERIN – Cele mai multe dintre ele rămân intervenţiile de tip SMURD. Din fericire, în urma accidentelor produse în judeţ, nu au fost înregistraţi răniţi grav, nimeni n-a rămas încarcerat, iar incendiile nu au produs victime sau pagube majore!
REŞIŢA – Asta în condiţiile în care toate teatrele din ţară au avut de suferit din cauza restricţionării reprezentaţiilor cu public în sala de spectacole!
REŞIŢA – Municipalitatea reşiţeană anunţă introducerea de noi restricţii de circulaţie pentru cartierul Poiana Golului!
REŞIŢA – După vizita la Ministerul Transporturilor, primarul Nelu Popa se declară fericit! Oficialii de la Bucureşti i-au dat undă verde să facă studiul de fezabilitate şi pe calea ferată Timişoara-Voiteni-Moraviţa!
CARAȘ-SEVERIN – Cel puțin așa susține Romeo Dunca, președintele Consiliului Județean, în a cărui opinie domeniul schiabil Semenic există deja!
CARANSEBEȘ – Municipiul Caransebeș, al doilea oraș liber din România în Decembrie 1989 chiar și după spusele revoluționarilor timișoreni prezenți azi în urbea gugulană, a marcat cei 31 de ani de la Revoluție!
ROMÂNIA. Anunțul a fost făcut ministrul Marcel Vela, potrivit căruia noul spital va avea și o bancă de plasmă covalescentă unde vor putea dona toți angajații MAI care au avut Covid-19. Șeful MAI a anunțat construirea unei noi unități medicale după ce un teren al Academiei de Poliție a fost trecut în proprietatea Spitalului de Urgență „Prof. Dr. Dimitrie Gerota”!
CARAŞ-SEVERIN – Potrivit unui comunicat al Grupului Ecologic de Colaborare Nera, câteva ONG-uri din Republica Serbia, cu care activiştii de mediu cărăşeni colaborează de mai mult timp pentru monitorizarea conservării patrimoniului natural de pe cursul râului Nera, au sesizat că pe malul românesc s-au executat tăieri ilegale de arbori!
CARAŞ-SEVERIN – 315 sancţiuni au fost aplicate, în weekend, cărăşenilor care n-au puratat mască. În total, amenzile au ajuns la 56.000 de lei!
