CARANSEBEȘ – Acuzații dure la adresa fostului director Transal Urbis Caransebeș, Ovidiu Chimigeriu, lansate în fața consilierilor locali de noii șefi ai societății, Mihai Minea și Romeo Cozma. Aceștia acuză vechea conducere de anumite prejudicii și cer organelor penale să se autosesizeze!
CARAŞ-SEVERIN – După declaraţia politică făcută în mai, odată cu redeschiderea şcolilor, deputatul cărăşean revine asupra sistemului educaţional cu altă declaraţie politică!
GLOBU RĂU – Povestea celor doi minori pleacă de la faptul că fetiţa ar fi rupt o crenguţă de cireş şi au fugit să nu ia bătaie de la tatăl lor!
MOLDOVA NOUĂ – Timp de două zile, vineri şi sâmbătă, la Moldova Nouă vor fi efectuate acţiuni de dezinsecţie împotriva tânţarilor şi a altor insecte dăunătoare, precum şi deratizarea împotriva şoarecilor şi a şobolanilor!
REŞIŢA – Primarul Reşiţei se declară pe aceeaşi linie cu primarul Clujului, Emil Boc, care a explicat că asta este şansa de a distruge un sistem clientelar vechi de 55 de ani, dar şi de a atrage fonduri europene serioase!
LUNCAVIŢA – Copiii din acest sat nu mai au acces de şase ani la serviciile unei biblioteci publice. Asta pentru că, în 2015, edificiul existent a ars în urma unui incendiu, însă acum se încearcă reînfiinţarea lui, autorităţile locale aprobând deja cei 5.000 de lei necesari!
CARAŞ-SEVERIN – Legat de iniţiativă, primarul Reşiţei, Ioan Popa, îşi începe apelul cu o glumă: „Şi despre bănăţeni se fac bancuri. Nu multe, dar edificatoare: «De ce fac bănăţenii doar un copil?! Pentru că nu pot face jumatate!»“.
GLOBU RĂU – Minorii, cu vârste între 3 și 5 ani ar fi plecat aseară de la domiciliu, din satul Globu Rău, comuna Mehadia, și nu au fost găsiți nici până la această oră. În căutarea celor doi copii sunt implicate numeroase forțe de ordine, inclusiv doi câini polițiști și elicopterul IGAV de la Caransebeș!
CARAȘ-SEVERIN – Administratorul județului a demisionat miercuri, demisia fiindu-i acceptată de președintele Romeo Dunca. „Îmi doresc mult să se întâmple lucruri bune în viitor, iar calitatea vieții oamenilor să fie alta. În caz contrar… mă voi întoarce“, a spus Vidaicu!
REŞIŢA – Toate obiectivele turistice importante au fost grupate sub numele de „Banatul de Munte“, nume care poate fi votat, până în 4 iunie, drept destinaţia anului, pentru a beneficia de o promovare la scară largă!
