CARAȘ-SEVERIN – În cursul zilei de ieri, la ora 18.18, pe bulevardul Muncii din municipiul Reșița s-a produs un accident rutier, un copil de 12 ani fiind surprins și accidentat de un autoturism!
CARAȘ-SEVERIN – Ministrul PSD al Finanțelor a schimbat paradigma de construcție bugetară astfel încât banii publici să fie cheltuiți cu mai mare eficiență. Sau cel puţin, susţine senatorul Ion Mocioalcă, „se trece de la o bugetare economică la bugetarea funcțională“!
REŞIŢA – Peste 20.000 de liceeni vor beneficia în acest an școlar de bursa „Bani de liceu”. Fiecare beneficiar primește lunar, pe toată durata cursurilor, suma de 250 lei!
REȘIȚA – Institutul Cultural Român i-a decernat zilele trecute Premiul Național „Constantin Brâncuși” 2021 sculptorului Aurel Vlad, pentru lucrarea „David și Goliat” din expoziția „ReMetal”, de la Hala Minda din Reșița. Lucrarea „David și Goliat” are șase metri înălțime și a fost realizată în Reșița, pornind de la macheta construită de artist și continuând tradiția lucrului în metal!
REȘIȚA – Deși sunt muzicieni de marcă, Florian Lungu și Sabin Păutza aduc publicului o carte de glume. Un volum la care Moșu’ Florian Lungu a lucrat foarte mult, delimitându-l în 15 capitole și 30 de subcapitole. Pentru că știe de la Sabin Păutza, copilul mai tânăr cu o lună și trei zile, de care-l leagă o prietenie de 60 de ani, că poporul român e cel mai vesel și cu oamenii cei mai de spirit!
REŞITA – Încă trei terenuri vor intra în propietatea publică a Reşiţei ca urmare a unei alte donaţii făcută de marele dezvoltator imobiliar Ceetrus România!
REȘIȚA – Scriem asta cu referire la lucrările pe care Primăria Reșița le execută la trotuarul și stația de autobuz din zona parcului de vizavi de Centrul UBB. În zonă se circulă cu dificultate, de aceea atenția sporită e binevenită atât pentru pietoni, cât și pentru șoferi!
REȘIȚA – Echipa de șah CS Muncitoresc Reșița a promovat în Divizia A după ce a câștigat cu scorul de 3-1 confruntarea cu Șoimii Lipova!
REȘIȚA – În expoziția lui Bogdan Piperiu, până și figurile sacre poartă mască suferind alături de noi!
REȘIȚA – „Dumnezeu nu e mort”, cartea cu care gazetarul a mers la București, Brașov, Iași, Galați, Târgu Mureș, Cluj sau Timișoara. Recent, autorul și-a prezentat cartea publicului din Reșița, într-un eveniment moderat de Marcel Tolcea, prilejul unei noi interacțiuni vii cu oamenii, ceea ce studioul tv nu poate oferi. În fața camerei, gazetarul simte că vorbește de nebun pentru că n-are cui să se adreseze, iar în televiziune cifrele sunt necruțătoare!
