Diferenţa clară de valoare s-a văzut încă din startul partidei de duminică, dintre echipele Liceului „Traian Vuia“ din municipiu şi C.S.Ş. Hunedoara. În minutul 5, tabela de marcaj arăta 5-0, iar scorul creştea, odată cu trecerea timpului. Astfel, s-a intrat la vestiare cu un categoric 22-8.
Chiar dacă la reluare au fost rulaţi majoritatea dintre jucători, reşiţenii şi-au continuat marşul triumfal în Sala Polivalentă, depăşindu-şi partenerii fără drept de apel, la toate capitolele.
În primele zece minute ale reprizei secunde, localnicii au înscris nu mai puţin de 15 goluri, în timp ce oaspeţii doar două!
În final, „Traian Vuia“ s-a impus cu 42-14 (22-8), rezultat în urma căruia a acumulat 10 puncte, instalându-se în fruntea clasamentului Seriei D.
„Traian Vuia“: Fercea, Cerpaş – Vulpe (16 goluri), Munteanu (7), Acea (5), Dinescu (5), Ignat (5), Ille (3), Balaban (1), Căprariu, Piţigoi, Mitric, Armaşu, Lupu.
Marius Moraru
