CARAȘ-SEVERIN – Atât a putut un reșițean de 22 de ani care ar fi vrut să cumpere, noaptea, un televizor…
REȘIȚA – CSM Reșița va juca sâmbătă, 30 august, de la ora 11, cu Ceahlăul Piatra Neamț, în etapa a V-a a Ligii 2! Echipa din Valea Domanului vine după înfrângerea cu Steaua de pe Ghencea, dar antrenorul reșițenilor rămâne optimist, chiar dacă a scos în evidență faptul că jucătorii săi au fost naivi la fazele fixe din care s-au primit golurile!
GLIMBOCA – „Sportul te învață să ai caracter, te învață să joci după reguli, te învață să știi ce înseamnă să câștigi și să pierzi – te învață ce este viața.“, spunea celebra jucătoare de tenis Billie Jean King!
CARANSEBEȘ – Chirurgului de la Caransebeș i-a fost invalidat mandatul de membru în Consiliul Național al Colegiului Medicilor din România (CMR) pe perioada 2024-2028, de membru în Consiliul CMR Caraș-Severin și de reprezentant în Adunarea Generală Națională pe aceeași perioadă!
CARANSEBEȘ – De Ziua Armatei, primarul Caransebeșului a mers până în Slovenia, la Miren-Kostanjevica, acolo unde a fost resfințită troița…
REȘIȚA – Acesta a depus jurământul, vineri, alături de noua echipă de consilieri locali, rezultată în urma alegerilor din 9 iunie!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – CSM Reșița a pierdut, scor 1-2, pe terenul Stelei, deși a condus cu 1-0. După meci, antrenorul Flavius Stoican s-a declarat extrem de dezamăgit de modul în care echipa sa a gestionat partida. Tehnicianul rosso-nerilor a subliniat că jucătorii săi trebuie să învețe să gestioneze momentele delicate și să fie mai eficienți în atac!
REȘIȚA – CSM Reșița a înregistrat sâmbătă, 23 august, prima înfrângere din acest campionat, după ce Steaua s-a impus cu scorul de 2-1, pe stadionul din Ghencea!
CARAȘ-SEVERIN – Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a atras atenţia asupra problemelor majore din implementarea Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), subliniind că proiectele fără contracte semnate până în prezent ar trebui eliminate!
REȘIȚA – Ideal ar fi ca Municipalitatea s-o primească sub forma luării în plată, în contul datoriilor UCM Reșița, aflată în reorganizare judiciară!
CARANSEBEȘ – S-au finalizat lucrările de modernizare a spațiilor care vor găzdui noul Compartiment de Recuperare, Medicină fizică și Balneologie, aprobat zilele trecute de Ministerul Sănătății. Acesta va funcționa în Policlinică, la etajul 1, cu săli pentru Kinetoterapie, Fizioterapie și Electroterapie, dar și cu saloane pentru pacienți!
REȘIȚA – Licitația online va avea loc luni, 10 februarie, pe platforma Uniunii Naționale a Practicienilor în Insolvență!
CARAȘ-SEVERIN – Echipa care va fi campioana a Ligii a 4-a Caraș-Severin va disputa barajul de promovare în Liga 3 împotriva câștigătoarei Ligii a 4-a Arad! Manșa tur va fi în 22 iunie 2025, ora 18:00, pe terenul campioanei din Arad, iar returul se va disputa pe 29 iunie 2025, ora 17:30, pe terenul campioanei din Caraș-Severin!
REȘIȚA – CSM Reșița începe play-off-ul de promovare și va întâlni în prima etapă de duminică, 9 februarie, pe CSM Oradea, în sala „Antonio Alexe”! În grupa geografică, Reșița și Oradea s-au întâlnit de două ori, iar cele două formații și-au împărțit victoriile. În partida din tur, CSM Reșița s-a impus cu scorul de 32-29, iar în retur CSM Oradea a câștigat cu scorul de 36-31!
CARAȘ-SEVERIN – Trista realitate a fost relevată de Silviu Hurduzeu, președintele Consiliului Județean Caraș-Severin, într-o discuție despre noua inițiativă de reorganizare administrativ-teritorială!
CARAȘ-SEVERIN – Vom avea peste 55 de kilometri de canalizări noi și aproape 54 de kilometri ce vor fi reabilitați, la care se adaugă aproape 22 de kilometri de reabilitări pentru apa potabilă!
CARAȘ-SEVERIN – Județul se confruntă cu dificultăți cadastrale, cauzate în principal de sistemul de carte funciară veche din perioada Imperiului Austro-Ungar!
CARAȘ-SEVERIN – Vorbim despre o inițiativă legislativă pornind de la o idee a deputatului Silvia Mihalcea, la care s-au alăturat și deputatul Marius Isac, și senatorul Luca Mălăiescu!
REȘIȚA – Acesta este cel mai nou (și ar fi de dorit, ultimul) termen avansat de Municipalitate, privind finalizarea lucrărilor de reabilitare!
