REȘIȚA – Fostul handbalist al Reșiței va continua la Turda. Rohozneanu a semnat prelungirea contractului pentru încă doi ani!
CARAŞ-SEVERIN – Susţine Romeo Dunca, preşedintele Consiliului Judeţean, care mai crede că sunt primari PNL care nu au capacitatea de a înţelege importanţa unor investiţii!
REȘIȚA – Descriem astfel volumul lansat recent de către Nicolae Preda, abordând teme precum iubirea cu trădările ei, anotimpurile, viața satului și multe altele. O carte în care editorul Gheorghe Jurma a încercat ordoneze poemele în felul pe care l-a considerat cel mai potrivit pentru ca poetul să comunice cu cititorul. Nu întâmplător multe poeme poartă dedicații pentru oameni care și-au găsit un loc în sufletul inginerului care adesea se refugiază în lectură!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
PRIGOR – Aşa cum a promis, echipa de la Acasă în Banat a demarat, weekendul trecut, o nouă acţiune în comuna Prigor. De această dată, misiunea voluntarilor a fost de a ecologiza morile din satul Putna, o mică localitate străveche care poartă acelaşi nume cu cea din Bucovina!
REȘIȚA – În perioada 27-30 octombrie s-au desfășurat, la București, Campionatele Balcanice de U15 și U17 la lupte greco-romane, libere și feminine! Reșițeanca Elvira Drăgan a luat argintul la U15, la categoria 42 de kg și a obținut locul I cu echipa. Tehnicianul Florin Dință a participat la această competiție din postura de antrenor de lot național la băieți!
CARAȘ-SEVERIN – Consiliul Județean vrea ca viitorul spital să dispună de 100 de paturi pentru pacienții în fază terminală. Lucru care, conform președintelui Romeo Dunca, a fost trecut de la bun început în solicitarea pe care Consiliul Județean (CJ) a adresat-o companiei care efectuează studiul de fezabilitate!
REŞIŢA – Iubitorii artelor plastice pot trece din nou pragul Galeriei Agora, care şi-a redeschis porţile pentru public cu o expoziţie itinerantă. Galeria găzduieşte începând de joi, 4 iunie 2020, până la jumătatea lunii iulie, o expoziţie itinerantă de pictură şi grafică sub genericul „Armonii cromatice 7“!
CARANSEBEŞ – Întrucât spitalul s-a eliberat complet de COVID-19, bolnavii se vor putea din nou interna după Rusalii, după o verificare generală a DSP-ului!
REŞIŢA – O premieră va avea loc vara aceasta, forul anunţând că anul universitar 2020/2021 debutează online la Reșița, cu admiterea 2020 exclusiv online!
REŞIŢA – Silviu Hurduzeu, şeful judeţului, a bătut palma cu Ioan Popa, şeful administrativului reşiţean, pentru o nouă iniţiativă care pune bazele unui adăpost cu spaţii de cazare pentru diferitele situaţii de urgenţă care ar putea apărea la nivel de municipiu!
REȘIȚA – În această perioadă se efectuează lucrări la stadionul de atletism din cartierul Govândari, iar unii dintre sportivii legitimați la Clubul Sportiv Municipal Reșița încă se pregătesc separat, în aer liber!
REŞIŢA – Peste 100.000 de euro, pachete de ţigări netimbrate, o armă şi posibile droguri de mare risc au fost ridicate în urma descinderilor puse în scenă de poliţiştii şi procurorii cărăşeni, în 32 de locaţii din Caraş-Severin, Timiş şi Arad, la locuinţele unor bănuiţi de contrabandă cu ţigări!
CARAŞ-SEVERIN – Atât vor avea de plătit candidații din promoțiile anterioare, care au mai susținut examenul de cel puțin două ori!
REȘIȚA – În urma discuțiilor cu conducerea clubului, Alex Pelici are ca și obiectiv în primul an clasarea pe un loc cât mai sus în eșalonul secund, iar în al doilea an Reșița va ataca promovarea în Liga 1!
REȘIȚA – După ce rosso-nerii au încheiat colaborarea cu Dorinel Munteanu, conducerea clubului s-a orientat repede către un alt tehnician. Alexandru Pelici, în vârstă de 46 de ani, proaspăt despărțit de Ripensia Timișoara, este noul antrenor al CSM Reșița. Acesta a semnat un contract cu gruparea din Valea Domanului pe o durată de doi ani!
CARAŞ-SEVERIN – După apariția în Jurnal CS și Caon a articolului „A6 va sparge pista Aeroportului Caransebeș?”, Ministerul Transporturilor a modificat Masterplanul de Transport al României!
