REȘIȚA – În perioada 23–25 ianuarie 2026, municipiul Sighișoara a devenit un veritabil centru de referință al karate-ului românesc, găzduind…
REȘIȚA – În pragul aniversării a 100 de ani de existență a CSM Reșița, Gheorghe Filipescu, directorul unuia dintre principalii sponsori ai echipei, transmite un mesaj ferm de unitate și responsabilitate către întreaga comunitate din Reșița!
CARAȘ-SEVERIN – Deputatul cărășean AUR a transmis un mesaj public din Palatul Parlamentului, referindu-se la adoptarea bugetului de stat pe acest an și la amendamentele sale pentru județul Caraș-Severin!
REȘIȚA – Locatarii Blocului 5 de pe Bulevardul Republicii au primit vești bune din partea Primăriei Reșița. Lucrările de renovare energetică a imobilului au fost recepționate miercuri, cu două luni mai devreme față de termenul prevăzut în contract!
CARAȘ-SEVERIN – Potrivit Direcției de Sănătate Publică, aproape două treimi din locuitorii județului suferă de cel puțin o boală cronică!
VRANI – Comuna Vrani derulează mai multe investiții importante în infrastructură, sport și energie verde. Primarul Răzvan Otiman a declarat că cel mai avansat proiect este cel de canalizare, finanțat prin programul „Anghel Saligny”, în valoare de aproximativ 13 milioane de lei!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REȘIȚA – În dimineața zilei de joi, echipele de intervenție ale Primăriei Reșița au demarat acțiuni de plantare a arborilor în zona Centrului Civic, într-un demers care vizează îmbunătățirea aspectului urban și creșterea suprafețelor verzi din oraș!
CARAȘ-SEVERIN – Statueta de proveniență romană este prezentă, alături de altele descoperite în județ, la Dunăre, într-o expoziție recent deschisă la Muzeul Național de Istorie a României!
CARANSEBEȘ – Managerul spitalului din Caransebeș și directorul medical al instituției au susținut o conferință de presă cu privire la cazul medicului care și-a ținut tatăl internat în spital 799 de zile!
CARAȘ-SEVERIN – Acestea sunt câteva direcții de acțiune prin care AquaCaraș SA își propune în 2026 creșterea calității serviciilor!
CARAȘ-SEVERIN – Subiectul stării critice a Drumului Național 6, pe tronsonul Caransebeș – Orșova, capătă o nouă evoluție. Doru Coșei, consilier județean în Caraș-Severin, a anunțat că a primit un răspuns oficial din partea Secretariatului General al Guvernului, ca urmare a petiției transmise privind degradarea severă a drumului!
CARANSEBEȘ – A pățit-o un caransebeșean, client mai vechi al polițiștilor, care, pe finalul anului trecut și începutul acestuia, a intrat în mai multe locații din municipiu de unde ar fi sustras bunurile!
CARAȘ-SEVERIN – Detașamentul de Pompieri Reșița a desfășurat astăzi un antrenament specific de salvare a persoanelor căzute în lacuri înghețate, acțiunea fiind organizată în conformitate cu dispozițiile transmise de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență!
CARAȘ-SEVERIN – Începută la DSP cu managerii de spital, dezbaterea informativ-educativă va continua sub o formă sau alta la nivelul unităților din județ!
CARAȘ-SEVERIN – Marius Bahan, fost antrenor al echipei CSM Reșița și cu peste 20 de ani de experiență în handbal, și Snezan Radosavlevici, își propun să facă performanță și la Oravița. Prima ședință de antrenament a filialei din Oravița a clubului ACS Viitorul Caraș-Severin va avea loc marți, 27 ianuarie, începând cu ora 19:00!
CARAȘ-SEVERIN – Condamnat la închisoare pe viață pentru uciderea unei fete, cazul lui Iancu Măran privind reexaminarea sentinței, cerere făcută de persoane necunoscute, s-a judecat joi la Tribunalul Caraș-Severin!
CARAŞ-SEVERIN – Sunt personalități ale locului, care au marcat acest frumos Banat Montan de-a lungul vieții atât de mult, încât rămân înscrise în Cartea de Aur a acestei părți de țară pentru veșnicie!
REȘIȚA – Primarul municipiului Reșița, Ioan Popa, susține că România a intrat, în sfârșit, pe drumul reformei reale a statului, după ani în care cheltuielile publice au depășit constant posibilitățile economiei!
REȘIȚA – Padocul public al Municipiului Reșița a primit, din nou, un sprijin important în plină iarnă. Ionuț Gârtoi, președintele PSD Reșița, a revenit la adăpost cu o donație constând în 100 de saci de hrană pentru câinii fără stăpân, subliniind importanța solidarității în perioadele cu temperaturi scăzute!
