Caraş-Severin, Romania

CARAȘ-SEVERIN – Deși infracționalitatea în mediul școlar cărășean este în scădere, realitatea continuă să fie surprinzătoare. Anul trecut, au fost înregistrate 29 de evenimente (cu 8 mai puține decât în 2022), în urma cărora au fost înregistrate 30 de infracțiuni, în incinta unităților de învățământ preuniversitar. Cele mai multe incidente, 24, s-au produs în mediul urban, în vreme ce doar 5 la sate!

REȘIȚA – CSM Reșița va juca sâmbătă, 6 noiembrie, de la ora 14:00, cu ACS Viitorul Șimian, la Drobeta-Turnu Severin. Chiar dacă rosso-nerii sunt pe primul loc și au prima șansă la câștigarea acestei serii din Liga 3, președintele Cristi Bobar și antrenorul Dan Alexa caută fotbaliști pentru a întări echipa. Bobar a precizat faptul că deja este în discuții de câteva zile cu un atacant!

Caraş-Severin, Romania







Advertorial

Ştirile judeţului Caraş-Severin

REȘIȚA – Formația pregătită de Flavius Stoican a câștigat vineri, 2 februarie, cu scorul de 3-1, amicalul cu Jiul Petroșani, ultimul înainte de plecarea echipei în cantonamentul din Antalya (Turcia)! Dolghi și Napoleone au marcat în prima repriză pentru Reșița, iar la ultimele faze ale jocului Gomboş a înscris al treilea gol al rossonerilor!

CARAŞ-SEVERIN – PSD şi-a stabilit candidaţii: toţi primarii în funcţie. Incertitudinea planează asupra primarului Caransebeşului, Felix Borcean, şi asta pentru că sunt mai mulţi doritori, iar alesul va fi stabilit prin sondaj, chiar dacă Grindeanu şi Ciolacu îl dădeau în decembrie 2023, cu subiect și predicat,  candidat pe actualul edil!

DULEU – Polițiștii cărășeni au prins 3 bărbați cu vârste cuprinse între 28 și 54 de ani, în pădurea din zona denumită „Cornet“, din zona satului Duleu, comuna Fârliug. Oamenii legii îi bănuiesc pe cei trei că ar fi tăiat, fără drept, peste 25 de arbori, de specii și dimensiuni diferite, pe care i-ar fi furat cu ajutorul unui autovehicul!

MOLDOVA NOUĂ – Administraţia locală din oraşul de la malul Dunării a decis recent să majoreze preţul biletelor pe transportul public. Locuitorii oraşului vor plăti 4 lei în loc de 2 lei, asta deoarece toate costurile la acest capitol au crescut foarte mult în ultima perioadă. În schimb, preţul abonamentelor a rămas neschimbat, susţin reprezentanţii primăriei!