BĂILE HERCULANE – Este vorba despre un tânăr de 21 de ani care fusese condamnat de Tribunalul Sibiu la 3…
CARAŞ-SEVERIN – În cursul zilei de marţi, pompierii din cadrul Detașamentului Reșița au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu produs la vegetație uscată și extindere la un sălaș din Reșița, mai exact din zona Câlnic!
CARANSEBEȘ – E obiectivul pe care l-a trasat primarul Felix Borcean celor de la CSM Caransebeș, echipă de fotbal nou-înființată sub comanda fostului antrenor al Ezerișului și Lupacului, caransebeșeanul Gheorghe Manu!
DOMAȘNEA – O persoană și-a pierdut viața, iar alta a fost rănită în urma unui grav accident de circulație, produs pe DN 6, în afara localității Domașnea, între un TIR și un autoturism, ce a fost raportat la 112!
CARANSEBEȘ – Lucrările de întreținere – care au dus la golirea polderului (lacului) Zervești și apelarea la o soluție temporară…
REȘIȚA – Numim astfel locul de joacă aflat în curs de amenajare pe strada Toamnei din Reșița. Primăria investește 570.000 lei din bugetul local, termenul de finalizare fiind de cinci luni. Vor fi amenajate două complexe cu tobogane, leagăne, ansamblu zig-zag, cub de cățărare, mobilier urban nou, suport biciclete, alei și zone verzi!
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
CARAȘ-SEVERIN – Ne asigură deputatul social-democrat Silviu Hurduzeu, care a precizat că își vor primi banii cuveniți după recalculare chiar și pensionarii care nu și-au primit deciziile până la 1 septembrie!
LUPAC – Deși oficialii clubului din Lupac au dat asigurări că Voința va juca și în noul sezon în Liga 3, cei de la FRF nu sunt de acord! Mai mult, se pare că antrenorul Gheorghe Manu este în discuții cu municipalitatea din Caransebeș pentru a prelua noua echipă cu care Primăria vrea să meargă în Liga a IV-a!
REȘIȚA – CSM Reșița a trecut cu scorul de 2-0 de CSC Ghiroda și Giarmata Vii în turul 3 al Cupei României și s-a calificat în play-off-ul competiției! Reușitele reșițenilor au venit abia în partea secundă a meciului, calificarea fiind rezolvată grație golurilor înscrise de Ianis Doană în minutul 58 și Florian Haită în minutul 83!
REȘIȚA – Pompierii din cadrul ISU Caraș-Severin s-au antrenat alături de echipa de fotbal american Reșița Locomotives!
MOLDOVA NOUĂ – Îl descriem astfel pe sergentul major Beniamin Boboescu, cel care, la ieșirea din serviciu, a observat o sumă de bani în fața unei instituții din Moldova Nouă. A încercat să identifice persoana care a pierdut cei 1.500 de lei, cerând informații angajaților instituției. Fără succes însă, Beniamin lăsându-și datele de contact!
ORAVIŢA – Luni, 12 iunie, polițiști de la Poliția Orașului Oravița, sub coordonarea procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oravița, au pus în aplicare 13 mandate de percheziție domiciliară emise de Judecătoria Oravița, în orașul Oravița și zona rurală limitrofă, la persoane bănuite de furt calificat!
REȘIȚA – Polițiștii rutieri reșițeni au avut surpriza să oprească în trafic tânăra în cauză luni seară, la ora 20.47, care conducea un autoturism pe strada Petru Maior din municipiu. Aparatul DrugTest a indicat, în cazul șoferiței de 20 de ani, un rezultat pozitiv pentru canabis (THC)!
REȘIȚA – După ploile căzute recent, Ioan Popa se simte copleșit și se întreabă ce putea face mai bine. A scris asta într-o postare din noaptea de luni spre marți, după viitura care a afectat mai multe străzi din oraș!
CARANSEBEȘ – E întrebarea pe care și-a pus-o primarul Felix Borcean, după ce a constatat că cei de la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș (SMUC) apelează chiar și pentru lucrări minore la SPIR!
CARAȘ-SEVERIN – Este de părere senatorul Ion Mocioalcă, în viziunea căruia democrația puternică în care trăim este capabilă de un transfer sigur al puterii, prioritară urmând să fie finalizarea reformelor din PNRR, pentru absorbția banilor europeni!
CARAŞ-SEVERIN – Dacă am sta de vorbă cu un medic, parafrazând un celebru refren al unei şi mai celebre formaţii rock bănăţene, am ajunge probabil la concluzia că ploaia în exces favorizează alcoolismul şi, în consecinţă, dăunează grav sănătăţii!
REȘIȚA – Deși Consiliul Județean Caraș-Severin (CJ) plătește 44.000 de lei pe lună, constructorul vrea mai mult. Ne referim la cele 18 containere de la Spitalul Județean pe care, acum doi ani, CJ le închiria pentru șase luni care însă… au trecut demult!
CARAȘ-SEVERIN – Unii vor să arate, la volan, că sunt de-a dreptul invincibili. Unii au fost prinși fără permis, alții băuți sau amețiți de canabis, ori chiar loviți de tren…
