MUNTELE MIC – Ne apropiem de jumătatea lui noiembrie și în stațiunea cărășeană a venit deja zăpada. Imaginile surprinse de…
MAPAMOND – Începând de astăzi, vineri, 22 noiembrie 2024, pentru românii din diaspora au început alegerile prezidențiale. Avem 950 de secţii de vot în toată lumea!
CARAȘ-SEVERIN – Odată cu aceasta, întregul portofoliu de 629 MW de energie regenerabilă al Evryo Group din România!
REȘIȚA – La finalul săptămânii trecute, la Arad a avut loc Campionatul Național de judo U13 și U15, iar sportivii cărășeni au reușit să cucerească două medalii de bronz! Bianca Mitrof, legitimată la Muncitorul Reșița, a cucerit medalia de bronz la categoria 40 de kg, în timp ce Adriana Litu, de la CS Energetica – CSM Caransebeș, a luat tot bronzul, dar la categoria +57 de kg. Sportiva de la Caransebeș este pregătită de Radu Ion!
VEST – AGIL a reprezentat, la sfârşitul săptămânii trecute, mediul de afaceri de top din Banat, la o întâlnire oficială…
Advertorial
Ştirile judeţului Caraş-Severin
REŞIŢA – Până la mijlocul lunii decembrie, Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, alături de Episcopia Caransebeșului, organizează a şaptea ediţie a proiectului caritabil „Ghetuțele lui Moș Nicolae“. Iar pentru al treilea an la rând, cei de la ATOR Banatul de Munte vor organiza în cadrul campaniei, în data de 8 decembrie, un spectacol caritabil de colinde, intitulat „Binele în dar“!
CARANSEBEȘ – Aceasta va fi ridicată pe actualul teren din Balta Sărată și zona adiacentă și va avea o capacitate de 400 de locuri!
REȘIȚA – Devizul general la terminarea lucrărilor la Faza 1, în valoare de 153,7 milioane de lei, a fost aprobat de Consiliul Local!
CARAȘ-SEVERIN – În cadrul ultimei întrevederi desfășurate la Reșița între reprezentanții agenției și cei ai primăriei, s-a discutat și despre programul pilot de transport pe care ADR Vest și-a asumat să-l gestioneze. Conform primarului Ioan Popa, prezent la discuții, acesta este singurul program pilot pe care ADR Vest s-a oferit să-l gestioneze!
REȘIȚA – Al cincilea volum de poezie al Anei Kremm (foto stânga) a fost lansat la Muzeul Banatului Montan. S-a întâmplat miercuri, în cadrul unui eveniment pe care Camelia Duca îl consideră un moment de sărbătoare, în care a fost mai important ca oricând ca prietenii autoarei să fie aproape de aceasta!
REȘIȚA – Prima Enciclopedie Română, și una dintre primele enciclopedii din lume, este piesa de rezistență a expoziției itinerante pe care Biblioteca „Astra” din Sibiu a vernisat-o azi la Muzeul Banatului Montan (MBM) din Reșița!
CARAȘ-SEVERIN – Județul își promovează, începând din 9 noiembrie, timp de patru zile, atracțiile turistice la ediția de toamnă a evenimentului, ce are loc la București!
CARAȘ-SEVERIN – Șeful județului crede că vom fi primii care putem obține până la 50 de milioane de euro pentru un drum județean, la acest capitol fiind cu un pas înaintea celorlalți. Urmează alte trei pe „Anghel Saligny“!
REȘIȚA – Ne referim la cele două studii de fezabilitate și DALI-uri aferente prin care primăria are în vedere modernizarea spațiilor dintre blocurile din zona Luncă!
FÂRLIUG – Deși produsele sale nu arată ca cele din magazin, Sorin Luca din Fârliug e sigur de calitate. Asta deoarece singurul îngrășământ pe care-l folosește este gunoiul de grajd „furnizat” de cele șase vaci pe care le deține. Iar singurele chimicale pe care le aplică legumelor pe care le produce sunt soluțiile contra dăunătorilor!
ORAVIȚA – Lansarea la Oraviţa a cărţii „Morile Banatului-Patrimoniul mulinologic al județelor Timiș și Caraș-Severin“ s-a bucurat de un real succes!
OCNA DE FIER – Administraţia locală din Ocna de Fier a demarat de curând lucrările de modernizare a reţelei de alimentare cu apa în comună. Pentru acest important proiect, Primăria Ocna de Fier a obținut o finanțare de la Ministerul Dezvoltării şi Lucrărilor Publice, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“, investiția ridicându-se la 1,5 milioane de euro!
REȘIȚA – Artistul reșițean a primit premiul Salonului Național de Artă Contemporană, acordat de Uniunea Artiștilor Plastici din România pentru lucrarea expusă în cadrul salonului deschis la București!
