Caraş-Severin, Romania

REȘIȚA – La finalul săptămânii trecute, la Arad a avut loc Campionatul Național de judo U13 și U15, iar sportivii cărășeni au reușit să cucerească două medalii de bronz! Bianca Mitrof, legitimată la Muncitorul Reșița, a cucerit medalia de bronz la categoria 40 de kg, în timp ce Adriana Litu, de la CS Energetica – CSM Caransebeș, a luat tot bronzul, dar la categoria +57 de kg. Sportiva de la Caransebeș este pregătită de Radu Ion!

Caraş-Severin, Romania







Advertorial

Ştirile judeţului Caraş-Severin

REŞIŢA – Până la mijlocul lunii decembrie, Asociația Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte, alături de Episcopia Caransebeșului, organizează a şaptea ediţie a proiectului caritabil „Ghetuțele lui Moș Nicolae“. Iar pentru al treilea an la rând, cei de la ATOR Banatul de Munte vor organiza în cadrul campaniei, în data de 8 decembrie, un spectacol caritabil de colinde, intitulat „Binele în dar“!

CARAȘ-SEVERIN – În cadrul ultimei întrevederi desfășurate la Reșița între reprezentanții agenției și cei ai primăriei, s-a discutat și despre programul pilot de transport pe care ADR Vest și-a asumat să-l gestioneze. Conform primarului Ioan Popa, prezent la discuții, acesta este singurul program pilot pe care ADR Vest s-a oferit să-l gestioneze!

FÂRLIUG – Deși produsele sale nu arată ca cele din magazin, Sorin Luca din Fârliug e sigur de calitate. Asta deoarece singurul îngrășământ pe care-l folosește este gunoiul de grajd „furnizat” de cele șase vaci pe care le deține. Iar singurele chimicale pe care le aplică legumelor pe care le produce sunt soluțiile contra dăunătorilor!

OCNA DE FIER – Administraţia locală din Ocna de Fier a demarat de curând lucrările de modernizare a reţelei de alimentare cu apa în comună. Pentru acest important proiect, Primăria Ocna de Fier a obținut o finanțare de la Ministerul Dezvoltării şi Lucrărilor Publice, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“, investiția ridicându-se la 1,5 milioane de euro!