Caraş-Severin, Romania

REŞIŢA – O nouă şedinţă a Colegiului Prefectural s-a încheiat, însă trăgând linie, pe lângă eternele probleme din Sănătate, răsar altele noi, de unde te-ai aştepta mai puţin.

Florenţa Albu, prefectul judeţului, a condus marţi, 20 iunie, lucrările unei noi şedinţe de Colegiu Prefectural în care, aparent, subiectele de pe ordinea de zi, deşi trei la număr, ar fi putut adormi pe oricine. Ordinea de zi începea cu un material conţinând un lung şir de acte normative care ne protejează monumentele, însă de la Liubiţa Raichici, şefa culturii cărăşene, am aflat că de fapt protecţia celor 900 de monumente ale judeţului le-o asigură doar dragostea şi conştiinţa noastră. Totuşi, dincolo de lumina acestor 900 de felinare ale culturii, există o zonă de protecţie de 100, până la 500 de metri în care orice mişti, ai nevoie de un aviz dat pe bază de dosar, pe baza mai multor avize. Unul s-ar putea obţine pe la Timişoara, de la o comisie care se întruneşte lunar, altul din Bucureşti, de la o înaltă comisie care, dacă are cvorum, se întruneşte şi ea lunar. Şi uite-aşa, cele 30 de zile legale se transformă într-un lung şir de poveste care ar putea transforma orice clădire în istorie…

Acest „a fost odată“ se poate aplica şi în cazul celor de la Sănătate, unde noutatea e, de fapt, veche. După contractarea serviciilor medicale, autorităţile au constatat că încă avem liste de aşteptare, încă avem bani de analize doar câteva zile pe lună, încă nu avem toate dispozitivele medicale cerute de asiguraţi, încă n-avem medici de familie pentru fiecare localitate, încă… De fapt, şefii din Sănătate s-au plâns şi că anul acesta Guvernul ne-a mai tăiat din săracul buget, pentru că spitalele cărăşene n-au mai fost în stare să facă internări câte au promis. Probabil pentru că la cât de rare sunt, pacienţii preferă să rămână la pat acasă.

Totuşi, la cel de-al treilea şi ultimul subiect al întrunirii, legat de înregistrarea gratuită a tuturor proprietăţilor în Cartea Funciară, stăm bine! Asta dacă e să privim partea plină a paharului… Din cele 77 de localităţi cărăşene, 41 au început să facă paşi, doar trei dintre ele fiind finalizate parţial, restul de 36 fiind încă înaintea startului. Deşi fără aceste proceduri, de la anul, fermierii riscă să nu mai primească finanţări.