REȘIȚA – Muncitorul Reșița a cucerit trei medalii, una de aur și două de bronz, la „Cupa Drobeta”, o competiție internațională de judo la care au participat câteva sute de sportivi din România, Moldova, Ucraina şi Bulgaria!

„Ca un ultim omagiu, din partea echipei de judo a Muncitorului Reșița, medaliile pe care le-am câștigat la acest concurs le dedicăm lui Gheorghe Marchiș, cel care a fost președintele nostru și un fost mare judokan. Am participat la Cupa Drobeta pentru copii U14, U16 și U21. Noi am avut sportivi în competiție doar la U14 și U16. Delegația Muncitorului a fost formată din șase sportivi, iar la U14, Mitrof Bianca, la categoria 40 de kg, a ocupat locul 4. A pierdut în meciul pentru medalia de bronz. Ciprian Burcu, la categoria 42 de kg, a luptat bine, dar n-a ajuns la medalie. Verna Lidia, la categoria 57 de kg, a luat medalia de bronz. La U16, Alexandru Bîrță a câștigat categoria de 46 de kg și astfel a cucerit medalia de aur, în timp ce Șerban Rebeca, la categoria 63 de kg, a ocupat locul 3. Alexandru Toth, la categoria 55 de kg, a pierdut meciul pentru bronz. Urmează pentru sportivii noștri, în luna februarie, Euroregiunea pentru U14 și U16!”, a spus antrenorul Dan Păștean.