REŞIŢA – Părinţii unor tinere din Reşiţa au reparat pereţii pe care odraslele lor şi-au exersat talentele artistice. Asta după ce poliţiştii locali le-au surprins pe fete în Centrul Civic din municipiu, la pasajul subteran de pe strada I.L.Caragiale, în timp ce desenau pe pereţi cu un spray de culoare neagră, încălcând astfel prevederile legale care interzic aceste fapte.
„Degeaba faci grafitti, dacă ele nu sunt preetty”, a fost unul din mesajele fetelor de pe pereții pasajului. După identificarea celor două tinere artiste, ambele cu vârsta de 12 ani, cu domiciliul în Reşiţa, poliţiştii locali s-au deplasat la domiciliul minorelor pentru a informa părinţii despre fapta săvârşită de fiicele lor. Aceştia au fost invitaţi la sediul instituţiei, unde li s-au adus la cunoştinţă prevederile legale ce au fost încălcate, fiind dispusă totodată măsura de aducere la forma iniţială a pereţilor respectivi. Ulterior, în urma verificărilor efectuate de către poliţiştii locali, s-a constatat faptul că părinţii au refăcut deja pereţii pasajului.
