Caraş-Severin, Romania

CARAŞ-SEVERIN – După votul în urma căruia moţiunea împotriva Guvernului Grindeanu a trecut, şeful PSD Caraş-Severin, Ion Mocioalcă, a făcut primele declarații.

Parlamentarii PSD de Caraş-Severin, la fel ca şi ceilalţi, nu au semnat sau votat moţiunea de cenzură. În primul rând pentru faptul că din consultările avute cu primarii din judeţ şi cu electoratul care ne-a trimis acolo, nimeni nu îşi dorea acest scandal. Iar noi nu puteam să votăm o moţiune împotriva propriului Guvern, adică PSD contra PSD, o moţiune care se putea transforma întruna a PSD împotriva poporului român. Şi când spun asta mă refer la cedările vizavi de cererile UDMR. În momentul de faţă, mingea este la preşedintele Iohannis care s-ar putea să nu nominalizeze un premier de la PSD, lucru care nu este de dorit“, a declarat Mocioalcă.