Caraş-Severin, Romania

Adresa înaintată de primărie, Agenţiei pentru Protecţia Mediului (APM) Caraş-Severin datorită zgomotului prea mare produs de discotecile din municipiu a primit un răspuns favorabil.

Conform răspunsului primit recent de la APM, „zgomotul de la Clubul Hot este peste limita admisă“.

Primarul Liviu Spătaru consideră că vinovat este operatorul de la butoane, adică persoana care uită că oamenii din zonă mai vor să şi doarmă.

„De-acum înainte vom amenda persoana care se ocupă de sonorizare, nu pe patronul discotecii care, de multe ori, nici nu ştie la ce volum se ascultă muzică în localul său“, a declarat primarul în cadrul ultimei conferinţe de presă.

Documentul APM arată că tulburarea liniştii cetăţenilor între orele 22.00-8.00, reprezintă contravenţie şi se sancţionează potrivit legii.

Ionel Ivaşcu