BOZOVICI – Cu prilejul hramului bisericii, comuna Bozovici a îmbrăcat straie de sărbătoare iar anul acesta tradiţiile au început să reînvie şi în această localitate, flacăra tradiţiei fiind păstrată cu ajutorul ansamblului Almăjana.
CARANSEBEŞ – Aula „1 Decembrie 1918” a municipalității din Caransebeș s-a umplut vineri de tineri care au împlinit 18 ani în ultimul trimestru.
REŞIŢA – În perioada 17 iunie – 15 august, lacul de acumulare Breazova va fi golit pentru demararea unor lucrări de retehnologizare a barajului.
REȘIȚA – Sala de sport a Școlii Gimnaziale Nr. 6 a fost, sâmbătă, 15 iunie, gazda întrecerilor ediției a V-a a Cupei Ateneu la tenis de masă. La competiție au participat jucători din Timișoara, Petrila, Arad, Lugoj, Alba Iulia, Oravița și Reșița.
BUCUREŞTI – Aflată la prima participare la un turneu final, echipa feminină de handbal junioare II a Clubului Sportiv Universitatea Reșița s-a clasat pe locul cinci, în întrecerea care a avut loc la Sala Lucian Grigorescu din Capitală. Puțin a lipsit ca echipa pregătită de Cristian Busuioc și Liviu Viașu să ajungă în semifinale și să intre astfel în lupta pentru medalii.
REŞIŢA – A doua zi de campanie pentru strângerea de fonduri iniţiată de Organizaţia „Salvaţi Copiii“ în colaborare cu Spitalul Judeţean de Urgenţă Reşiţa a avut ca acţiune punctuală prezenţa în Centrul Civic al Reşiţei.
REŞIŢA – Nu mai e pentru nimeni o noutate faptul că din acest an toţi cei care obţin venituri din agricultură, apicultură sau creşterea animalelor trebuie să-şi declare veniturile la Fisc, pentru a fi impozitate mai apoi.
MEHADICA – Din acest an, locuitorii comunei Mehadica au drumuri mai bune, cămin cultural renovat şi modernizat, şi o creşă pentru două grupe de copii. Toate acestea, în cadrul proiectului integrat, de 2,5 milioane de euro, finanţat din bugetul Fondului European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR).
REŞIŢA – Municipalitatea de pe Bârzava se plânge din nou de transporturile care aduc la Reşiţa maidanezii altor localităţi.
REŞIŢA – Tinerii din Liga Studenţilor de la Universitatea Eftimie Murgu doresc să reînvie tradiţia joii studenţeşti.
