Prezent duminică la Reşiţa, ministrul Muncii, Familiei şi Egalităţii de Şanse, dl Paul Păcuraru, a declarat că se simte mulţumit de ceea ce a realizat şi că poate sta faţă în faţă cu un pensionar, pentru că pensia celui din urmă va creşte de la 1 noiembrie cu 30%.
„Am reuşit să creştem punctul de pensie, care de la 1 ianuarie 2008 va fi de 581,3 lei“, a spus Paul Păcuraru.
Tot duminică, ministrul se mândrea cu OG 19/2007, care trebuia să vină deasemenea în sprijinul pensionarilor. Spunem trebuia, pentru că nu toţi pensionarii au beneficiat de majorările prevăzute în ordonanţa de guvern.
Chiar ziarul Timpul a scris în repetate rânduri despre faptul că cea mai „necăjită“ clasă socială a ţării, pensionarii, se plânge tot mai des de aplicarea legilor date. Mai exact în luna noiembrie, la noi în judeţ, mai există pensionari cărora nu li s-au aplicat prevederile OG 19/2007 şi care aşteaptă…
Majorarea punctului de pensie şi aplicarea OG 19/2007 nu au fost singurele reuşite cu care s-a mândrit ministrul, el vorbind şi despre ajutoarele de încălzire. Prezent la Reşiţa, ministrul Muncii, Paul Păcuraru, a vorbit şi despre majorarea limitei plafonului pentru acordarea ajutoarelor de încălzire.
„Plafonul pentru acordarea ajutorului la încălzire s-a majorat de la 500 de lei la 615 de lei, iar contribuţiile pentru sănătate, şomaj şi accidente de muncă vor scădea cu şase procente, doar aşa vom putea sprijini şi angajatorii“, a mai spus Paul Păcuraru.
Anca Preda
